A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött új, elővigyázatossági hitelmegállapodás értelmében Románia e kölcsön első részleteként 475 millió eurót kaphat – jelentette ki tegnap Bukarestben Jeffrey Franks. Az IMF romániai küldöttségének vezetője szerint csak öt-tíz év múlva elképzelhető az adócsökkentés. Az új szerződés lényegesebb előírásai az állami vállalatok átszervezésére, az energetikai ágazat megreformálására, az energiaárak felszabadítására vonatkoznak.
A tisztségviselő tegnap ismertette az április 27-én kezdődött és tegnap zárult bukaresti tárgyalások eredményét. Ezek során a nemzetközi pénzintézet küldöttsége a román hatóságokkal együtt mérlegelte az új hitelszerződéssel kapcsolatos szempontokat.
Az új szerződés elővigyázatossági típusú, vagyis Bukarest csak abban az esetben nyúl a pénzhez, ha váratlan helyzet áll elő a nemzetközi és a román gazdaságban. Ennek értelmében a pénz a Román Nemzeti Bank tartalékaiba kerül.
Románia húszmilliárd eurós IMF-hitelcsomagja májusban jár le, az újabb huszonnégy hónapra szóló elővigyázatossági megállapodás értelmében az IMF 3,6 milliárd eurót nyújt, 1,4 milliárd eurót az Európai Unió, 400 milliót pedig a Világbank biztosít.
Bár akadozva haladtak a tárgyalások, mivel a felek nehezen tudtak megegyezni az állami tulajdonban levő vállalatok magánosításának és a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentésének kérdésében, a megállapodást végül szombat délután sikerült nyélbe ütni. Franks úgy véli, Romániának idén nem kell pénzt lehívnia a nemzetközi pénzintézetektől, ám teljes mértékben nem zárja ki ezt a lehetőséget, véleménye szerint 25, sőt, 10 százalék alatti ennek az esélye.
Az új megállapodást ismertetve Franks elmondta: a földgáz árát fokozatosan liberalizálják, 2013-ig a vállalatok és 2013-tól 2015-ig a lakosság számára. "A vállalatok esetében 2013-ig, a lakosság számára pedig 2015-ig fokozatosan emelkednek az árak" – mondta Franks. Arra is figyelmeztetett: Romániának közel másfél milliárd eurót kell visszaadnia, amennyiben bizonyos, uniós alapokból finanszírozott projekteket nem fejez be idén.
A nemzetközi pénzintézet képviselője szerint az áfa és az egységes adókulcs csökkentése csak hosszú távon elképzelhető, amikor Romániának sikerül javítania az adóbehajtáson. Rövid távon az államháztartási hiány csökkentésére kell összpontosítani, hiszen jövőre az nem haladhatja meg a nemzeti össztermék három százalékát – vélekedett. "Idővel, a következő öt vagy tíz évben, remélem, jobb lesz Románia adóbehajtása, és sikerül növelni a begyűjtött pénzek kezelésének hatékonyságát, hogy csökkenteni lehessen az áfát, a társadalombiztosítási hozzájárulást, és ésszerűsíteni lehessen más adókat" – fejtette ki Franks. Szerinte Romániának egyszerűbb, realistább adózási rendszerre van szüksége, és ez csak akkor lehetséges, ha javítanak az adók begyűjtésén, egyebek mellett a feketegazdaság kifehérítése révén.