Erdélyi nagyasszonyokKárolyi Zsuzsanna

2011. május 12., csütörtök, Család

A sorozatban eddig bemutatott nagyasszonyok között egy sem volt, aki valami révén ne kötődött volna Három­székhez. Károlyi Zsuzsanna (1585–1622), nagyságos Bethlen Gábor (1580–1629) erdélyi fejedelem felesége, a "házias nagyasszony, takarékos gazdasszony", akit "a magyar nők erényeivel áldott meg az Isten", beteg lábát a vargyasi Likaskő-, majd a székelyszáldobosi Hegyfarki-feredő melegített borvizével kúrálgatta, később egy morva orvos tanácsára maga a fejedelem is ezt a vizet használta gyógyfürdőként.

Józsa Judit kisplasztikája
Fotó: Gedai Csaba

Károlyi Zsuzsanna korán árvaságra jutott. Nagykárolyban ismerte meg majdani férjét, Bocskay István fejedelem akkori főtanácsosát, akinek 1605-ben lett a felesége, s férjétől Déva várát kapta nászajándékba. Amikor a rendek Kolozsváron Bethlen Gábort fejedelemmé választották (1613), Zsuzsanna a gyulafehérvári fejedelmi palota lakója lett, ahol felügyelte a konyhát, a fejedelemnek ő küldte a hadi táborba a maga sütötte friss kenyeret. Boldog családi életet éltek, amit csak férjének igen gyakori távolléte nehezített. Sokszor követte férjeurát, és a közeli városokban várt rá, leveleiben "édes szerelmes szívemnek" szólította. Amikor Bethlen Gábort 1620-ban magyar királlyá választották, Erdélyország fejedelem asszonya mellett a királyné címet is viselte.
A nagy protestáns fejedelem, református kollégiumok alapítója gyermekei elvesztése miatt boldogtalan volt, ezt tetézte felesége 1622-ben Kolozs­váron bekövetkezett korai halála. Min­denki gyászolta, aki ismerte. Temetésén Ke­serűi Dajka János (1580–1633) református püspök mondott halotti beszédet, mely Halotti pompa címmel nyomtatásban is megjelent.
A nagyasszony gyulafehérvári székesegyházban lévő sírját kirabolták, sírkövét megsemmisítették, de emlékét nem törölhették. Nevét viseli a kolozsvári Farkas utcai református egyház­község nőszövetsége, alakja többször felbukkan Győry Magda Princeps Transsylvaniae című háromfelvonásos operalibrettójában.
Károlyi Zsuzsannát a fejedelem második felesége, Brandenburgi Katalin aligha tudta pótolni, csupán három évig, a fejedelem haláláig volt Bethlen Gábor felesége.
Józsa Judit alkotásán Károlyi Zsu­zsanna erdélyi nagyasszonyi, magas fodros gallérú viseletben pompázik. Ruháján magyar indadíszes úri hímzés, hajában gyöngyös párta. Keszkenőjén a Károlyi- és a Bethlen-címer látható.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 503
szavazógép
2011-05-12: Család - Puskás Attila:

A mindennapink (Amit eszel, az az orvosságod)

Szervezetünknek naponta biztosítanunk kell mindama szerves anyagokat, amelyek az anyagcsere során elhasznált szöveteink, szerveink regenerálásához, az élettani folyamatok energia-utánpótlásához, a méreganyagok eltávolításához nélkülözhetetlenek, ezt ahhoz a szükséglethez igazítva, amelyet sajátos munkavégzésünk, napi tevékenységünk megkíván.
2011-05-12: Család - :

Helyesbítés

Április 21-én a Család oldalon A Születés Hete Sepsiszentgyörgyön című írás illusztrációjaként megjelent fotó Szabó M. Attila felvétele, és Székelyudvarhelyen készült idén március 15-én. A félreértés miatti téves megjelölésért a felvétel szerzőjének elnézését kérem. A szerkesztő