Népszámlálási csapda

2011. május 13., péntek, Közélet

Országszerte a héten kezdődött az ősszel esedékes népszámlálás főpróbája, melynek célja – egyebek mellett – megmutatni, milyen hibák, csapdák rejtőznek az összeállított ívekben, a kidolgozott módszertanban. A Maros megyei RMDSZ elnöke, Kelemen Attila már az első napon megkongatta a vészharangot: külön besorolást kapnak azok, akik székelynek vagy csángónak vallják magukat, és így nemcsak a magyarság országos hétszázalékos aránya kerülhet veszélybe, de adott településeken az anyanyelvhasználatot szavatoló 20 százalék is. Véle­ménye szerint a magyarellenes román politikusok megosztó szándéka érvényesült az ívek összeállításakor.

Csángó gyermekek – népszámláláskor ők is magyarok

A kérdezőbiztosok ívein nyitott kérdésként jelenik meg a nemzetiség, anyanyelv, vallás, azaz nem listáról kell kiválasztanunk, minek tartjuk magunkat, hanem bediktáljuk a megnevezést, a népszámláló pe­dig a megfelelő kódszámot jegyzi. A statisztikai hivatal szakembere szerint a nemzetiségnél a maghiar és ungur egy kód alatt szerepel, a székely és a csángó azonban más számot kapott. Ez jelenti a csapdát: akik székelynek vagy csángónak vall­ják magukat, nem a magyarság arányát javítják, hanem egy "újabb" kisebbségi csoportot alkotnak. Ennek kihatásai hosszú távúak, hiszen egy népszavazás adatai tíz évre meghatározzák az állam közpolitikáját.
A romániai magyarság politikai és civil szervezetei egyetértenek abban, hogy nem kis veszélyt jelent a megosztási kísérlet, no meg abban is, mindenkinek kötelessége arra biztatni nemzettársainkat: vallják magukat magyarnak. Az RMDSZ február óta készül egy nagyszabású tájékoztató kampányra, munkacsoportot hoztak létre, mely már többször tanácskozott – mondta el a Háromszék érdeklődésére Kelemen Hunor szövetségi elnök. Tudatosítanunk kell az emberekben, nagyon fontos, hogy nemzeti identitásukat és ne regionális identitásukat vallják majd a kérdezőbiztosoknak – hangsúlyozta. Majd kifejtette, erős, jól célzott kampánnyal, a véleményformálók bevonásával, segítségével meg lehet értetni ezt mindenkivel. Elismerte, kisebb csapdahelyzetbe került az RMDSZ, hiszen az elmúlt időszakban erősíteni igyekeztek a regionális identitást, most azt kell megértetniük mindenkivel, a két dolog nem ellentmondás, hanem kiegészíti egymást, amiért valaki székelynek mondja magát, azért még a magyar nemzet része.
Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke szerint az RMDSZ a kormány tagja, és tennie kellene az ellen, hogy a besorolásokban a magyarság három különböző népcsoportként jelenjék meg, hiszen "nem tekintik külön népcsoportnak az oltyánokat, mócokat vagy az avasiakat sem". Nemzetárulással határosnak nevezte, hogy ilyen kérdőív napvilágot láthat, amikor az RMDSZ miniszterelnök-helyettesi szinten van jelen a kormányban. Cinikusnak nevezte, hogy az RMDSZ ezek után itthon azért mozgósít majd, hogy mindenki vallja magát magyarnak. Szász Jenő szerint a Markó-érának, az RMDSZ húszéves csődpolitikájának köszönhető, hogy a kétmilliós magyarság száma másfél millió alá csökkent.
Kérdésünkre Kelemen Hu­nor elmondta: a három elnevezés egységes kód alatti szerepeltetése technikai megoldás lenne, de korántsem elegendő. Azzal vagy anélkül, de mindenképpen tudatosítani kell az emberekben a népszámláláson a magyar identitás vállalásának jelentőségét, nem mindegy, sikerül-e az ország összlakosságához viszonyított számarányunkat megőriznünk, és megmutatnunk, hogy nagyon erős, öntudatos közösség vagyunk – fogalmazott. Ez az őszi népszámlálás igazi tétje, és ehhez széles körű összefogásra lesz szükség.
Az Erdélyi Magyar Néppárt alapításával megbízott Toró T. Tibor szerint nem szabad engedni, hogy a politikai csatározások áldozatává váljék a népszámlálás ügye, "ha a romániai magyarok minden egyes közéleti szereplőtől, párttól, érdekvédelmi képviselettől, egyháztól és szervezettől azt hallják, hogy magyarnak kell vallaniuk magukat, ez így is történik majd" – fejtette ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-05-13: Riport - Bokor Gábor:

Kinek kell a napszámostörvény?

Március végén fogadta el a parlament a napszámostörvényt, a Hivatalos Közlönyben május 2-án jelent meg az alkalmazási útmutató. Jogilag tehát minden rendben, aki napszámost akar foglalkoztatni, eleget kell tennie a törvényes előírásoknak. Ha nem, akár húszezer lejes pénzbírsággal is büntethető. Nyilván, ha az ellenőrök veszik a fáradságot, és a határ legtávolabbi sarkába is elmennek "munkalátogatásra", tetten érni azokat, akik feketén alkalmaznak időszakos munkásokat. A kormány reméli, az intézkedés kétszázezer munkahelyet fog kifehéríteni, ugyanennyi adófizetővel lesz több az országban. Kétszázmillió euró többletbevételre számít, új munkahelyek megjelenésében bízik. Aki nem tartja be a törvényt, az szintén fizet, így az állam mindkét esetben jól jár, a törvény többletbevételt eredményez számára. De milyen hasznuk – netán hátrányuk – származik mindebből a napi bérmunkából élőknek és munkáltatóiknak? Kell-e vagy nem a napszámostörvény?
2011-05-13: Közélet - Váry O. Péter:

Késik a postaépület átadása

A tavaly megkötött szerződés szerint május 1-jén kellett volna átadnia a Romtelecomnak a sepsiszentgyörgyi posta felújított épületét, de még távol állnak a befejezéstől. A csúszás egyik legfőbb oka, hogy a gázvezeték az Olt utca felőli részhez tervezett liftház alatt húzódik, ennek eltérítése mindössze egynapos munka lenne – de az engedély megszerzése immár két hónapja húzódik.