Van-e, avagy nincs?

2011. június 6., hétfő, Máról holnapra

Már természetesen Székelyföld, amelynek létét, egészen a legutóbbi időkig, naivan azt hittük, kétségbe vonni mégsem lehet.

Most kiderült – a romániai magyar uniós képviselők javaslatára megnyíló brüsszeli székelyföldi iroda kapcsán –, hogy – legalábbis a román külügyminisztérium hivatalos állásfoglalása szerint – egy nem létező, sőt, mindenfajta "alkotmányos és törvényes alapot nélkülöző" közigazgatási és területi egységről van szó, amelynek a képviseletében megnyíló iroda léte igen sajnálatos.
A román politikai körökben kiverte a biztosítékot a székelyföldi iroda létrehozása, amelynek ékes tanúbizonysága Mir­cea Geoană levele. A szenátus elnöke levelet intézett Jerzy Buzekhez, az Európai Parlament elnökéhez, követelve, hogy ne ismerje el az irodát az Európai Parlament hivatalos partnereként. A különféle román politikusi nagyáriák tulajdonképpen ugyanazt ismétlik: Székelyföld nem létezik. Ennek hátterében egy akut félelem is meghúzódik, s a diktatúra idejéből ismert rettegés is, amelynek alapja: az alattvaló az állam tulajdona, azt csinál az állam az ő magyar anyanyelvű román alattvalójával, amit akar. S ebbe senkinek beleszólása nem lehet.
Azóta elsuhant viszont néhány brosúrányi idő. Inkább azon kellene töprengeni, milyen áldatlan helyzetben van gazdaságilag Székelyföld abban a Romániában, amelyben az uniós országok közül különben is a legmagasabb az infláció, a legalacsonyabb a vásárlási kedv, a legkisebbek a bérek. S még hosszan folytathatnánk, de minek? Aki azt vizionálja, hogy egy ilyen képviseleti iroda irredenta célokat szolgál, és a tulajdonképpen nem is létező Székelyföld elszakadásában mesterkedik, annak papolhatunk napestig a térség gazdasági potenciáljának érvényesítéséről, amiben ez az iroda szerepet vállalhat. Ezt végiggondolni kell bizonyos empátia, ami az ellenzéki és kormánypárti politikusok zöméből tejességgel hiányzik. Ahogyan Markó Béla is megállapította: még mindig lehetséges bizonyos mértékű érvényesülés vagy népszerűség elérése a magyarellenes, illetve nagyon nacionalista hangvétellel, és ezt némelyek azonnal észrevették.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2011-06-04: Közélet - :

Apor Péter-mellszobor Torján

Június 18–19-én a torjai falunapok alkalmával Altorján az Árpád-szoborral átellenben levő kis parkban felavatják a település leghíresebb szülötte, báró Apor Péter (1676–1752), a Metamorphosis Transilvaniae szerzőjének több mint kétszáz kg-os bronz mellszobrát, Miholcsa József szobrászművész alkotását.
2011-06-06: Közélet - Iochom István:

Hétszázhetven gyermek táncolt Perkőn (Elkezdődtek a Székelyföld Napok)

A Székelyföld Napok nyitórendezvényeként került sor tegnap a kézdiszentléleki Perkőn az erdélyi gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek hatodik találkozójára, melyen huszonöt erdélyi – Kovászna megyéből tizenhárom, Hargita megyéből nyolc, Maros megyéből pedig négy együttes – és négy határon túli, két magyarországi, valamint egy-egy vajdasági és felvidéki vendégegyüttes lépett színpadra.