A Székelyföld Napok nyitórendezvényeként került sor tegnap a kézdiszentléleki Perkőn az erdélyi gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek hatodik találkozójára, melyen huszonöt erdélyi – Kovászna megyéből tizenhárom, Hargita megyéből nyolc, Maros megyéből pedig négy együttes – és négy határon túli, két magyarországi, valamint egy-egy vajdasági és felvidéki vendégegyüttes lépett színpadra.
"A közös munkát a közös ünneplésnek kell kiteljesítenie" – fogalmazott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki elmondta, a Székelyföld Napokkal a helyi emberekben és az ide látogatókban egyaránt tudatosítani szeretnék Székelyföld közös értékeit, a közösen elvégzett munka eredményét. "Körülöttünk az ég felé nyúló templomok, évszázados erdők, amelyeket előttünk a nagyapáink gondoztak, mind azt mutatják, hogy itt dolgos emberek élnek. Miközben egyesek azt hangoztatják, hogy Székelyföld nem is létezik, mi azt tapasztaljuk, hogy nem csak fizikailag, hanem hagyományaiban és kultúrájában is létezik ez a régió" – emelte ki Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke.
Az egész napos rendezvény alaphangulatát már az indulás meghatározta, Gryllus Vilmos Kossuth-díjas előadó- és alkotóművész, a legendás Kaláka együttes alapító tagjának fellépésére nagyon sokan voltak kíváncsiak, a zömében gyermekek és fiatalok nagy érdeklődéssel követték a magyarországi előadó koncertjét. "Itt némiképp kakukktojás vagyok, verseket szoktam énekelni, és nem népdalokat. De a népdalok is versek, így nem is olyan nagy a különbség" – mondotta fellépése kezdetén Gryllus Vilmos.
Ezt követően a háromszéki, Hargita és Maros megyei gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek követték egymást a szabadtéri kőszínpadon, a sikeres találkozó vendégfellépői: a szolnoki Corvinka Táncegyüttes, a gyulai Harruckern János Közoktatási Intézmény tánccsoportja és a vajdasági Horgos Cibere együttes. Az előadások ideje alatt a szervezők különböző kézműves-foglalkozásokról gondoskodtak, a Guzsalyas Alapítvány jurtája alatt kézműves-tevékenységekre, a csernátoni Csiporkázó Játszóház Egyesület sátránál pedig szalmafonásra tanították a kisgyermekeket. Sepsiszentgyörgyi, zaláni, kovásznai, csernátoni, maksai, kézdivásárhelyi, korondi, székelykeresztúri népművészek mutatták be alkotásaikat és a munka folyamatát, az árkosi Bálint Zoltán régi tárgyakat állított közszemlére. A hatodik és eddig legnépesebb perkői néptánctalálkozó közös táncházzal ért véget.