A forradalom ünnepén

2007. október 23., kedd, Máról holnapra
Fél évszázad múltán is markánsan oszlanak meg a vélemények ötvenhat megítélését illetően. Néhány hete nagy megbotránkozást váltott ki Havas Szófia kijelentése, miszerint ötvenhatot ő nem forradalomnak, hanem a nyilas csőcselék bosszújának tartja.

A doktornő édesapját, Horn Gyula bátyját a felkelés napjaiban szélsőséges elemek ölték meg. Történészek vélekedése szerint ez nem igaz, egy szovjet katonai teherautó gázolta halálra ― véletlenül… A szocialista párt ötvenhatos csoportja azonnal elhatárolódott Havas Szófia véleményétől, s elhatárolódtak a pártok is. Gyurcsány Ferenc, aki többször is Nagy Imre mellett voksolt ― ha választania kell a Kádár-féle és a Nagy-féle irány között ―, megértőbbnek mutatkozott. Szerinte mindenki másként éli meg az eseményeket, másként Havas Szófia, másként az egykori halálraítéltek. A kérdés viszont nem is ez, hanem a forradalom ismétlődő erodálása. Minden ilyen szubjektíven érthető egyéni vélekedés akkor lesz veszélyes, ha csoportok, klikkek vélekedését is befolyásolja. Márpedig abban, hogy l956-ban forradalom volt, a vértelen nyolcvankilences átmenet után konszenzus alakult ki a demokratikus Magyarországon… Ennek megbontására azóta is számtalan kísérlet történt, nemcsak civilek és politikusok egymásnak élesen ellentmondó vélekedései csaptak össze, hanem a korszakot kutató, a dokumentumokat értelemszerűen nagyon jól ismerő történészek álláspontja is eltér, a forradalom bizonyos kulcsszereplői, például a gyilkosságokkal vádolt Tóth Ilona orvosnő esetében… Mindez bizonyos fokig természetes is, még élnek az események szemtanúi, mindenkiben más és más emlékek maradtak meg, él és hat ma is a forradalmat vérbetipró és megtorló kádári korszak hazugságsorozata is. Mindez csak erősíti ama elszomorító tényt, hogy Magyarország az évek során elfelejtett ünnepelni, s az országot lassan végletesen kettéválasztó politikai megosztottság is végzetes árnyékot vet ötvenhat ma is szívet dobogtató eseményeire. (A politikai pártok már évek óta képtelenek közösen ünnepelni, radikális híveik megzavarják a másik oldal tisztelgését is…) Ez azért is kínos, mert pontosan l956, a Faludy György által csillagnak nevezett esztendő néhány hetének eseményei minden elismerést megérdemelnek. Ha valamire büszke lehet egy mai magyar, az pontosan ennek a néhány hétnek az eseménykerengője, amely bizonyította: a hazug és elnyomó kommunista uralom igenis sebezhető, s a felkelés a kicsiny Magyarországra terelte az akkori világ figyelmét, és a vérbefojtás után a mártírok tiszteletét hirdették a korszak olyan nagy írói is, mint a magyarok vérét áldozatként felfogó Albert Camus, aki hangsúlyozta: az áldozat nem volt hiábavaló. Ismét értelmet adott olyan szavaknak, mint a szabadság. Ma is ez ötvenhat egybehangzó és megbonthatatlan üzenete…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-10-23: Közélet - Bodor János:

Új szálloda Kovásznán

A Tündérvölgyben épülő Clermont Szállón az utolsó simításokat végzik. Az épület mellett készülnek a parkolók és a járdák, a zöldövezetek.
2007-10-23: Közélet - Czegő Zoltán:

Ima közben is vernek? (Pesti posta)

A felejtésnek is megvan a maga mágiája. Az agykéreg takarít, elveti, amit nem tart fontosnak.
A felejtés nem lehet a mi magyar mágiánk, ha már elvették tőlünk idejekorán azt a nemzetet összefogó mágiát, amelyet hoztunk volt valahonnét, évezredekből, s amely mágiával jól elvoltunk, megvoltunk.