Sokat boncolgatják, főként a már egyetemet végzett emberek, hogy más-e a mostani mentalitás, rossz vagy jó irányba fejlődik-e az adott generáció. Végzős évfolyamtársaimat arról kérdeztem, hogy tovább tanulnak-e, vagy inkább dolgozni szeretnének, ha tovább tanulnak, akkor melyek a legfontosabb szempontok egyetemválasztásaiknál.
A megkérdezettek 90 százaléka mindenképpen szeretne tovább tanulni. A megmaradt 10 százalék egy része anyagi problémákkal küszködik, a másik pedig valamilyen sportot szeretne komolyabban űzni. Még mindig ott van azonban az a 90 százalék. "Régen kuriózumnak számított egyetemre menni és bejutni" – mesélik a nagyszülők, ez azonban a mai körülményeknek köszönhetően lassan elképzelhetetlennek tűnik.
A végzősök közt akadt olyan, akinek komoly tervei vannak, és természetesen olyan is, aki azért megy egyetemre, mert mindenki megy, aztán majd csak lesz valahogy. Az egyetemválasztásnál aztán a szülők is elmondták gyermeküknek véleményüket, mely csak egy tanács, de ha nem tartja be a gyerek, akkor nem fizetik az egyetemét. Emiatt választja például egyik évfolyamtársunk az orvosi egyetemet: őt a pszichológia érdekli, amióta az eszét tudja, de a szülei orvosként álmodták meg, a pszichológiát megvetik, és nem támogatják.
Végezetül minden diáknak feltettem a kérdést: ha az összes egyetemmel ugyanannyi pénzt lehetne keresni, és az összes tandíj ugyanannyi pénzbe kerülne, megmaradna-e az előbb említett szakmánál? Tulajdonképp itt jöttem rá, mennyire pénzközpontú nem csak a felnőtt, hanem már a gyermek is. Szinte senki sem azt a szakmát választja, amit szeretne, inkább valami olyat, ami kicsit sem érdekli, de sok pénzt kereshetnek vele. Így lesz a pszichológusból orvos, a történelemtanárból közgazdász, az informatikusból pénzügyi szakember, a színészből angol–magyar fordító.
A legtöbben tehát kockáztatnak: lemondanak arról, amit szeretnek, választanak egy olyan szakmát, amelyből nem megélni, hanem remélhetőleg meggazdagodni lehet, aztán reménykednek abban, hogy közben azt is megszeretik. "Kitermelődik" néhány rossz orvos, rossz ügyvéd és menedzser, s mindenki azon töpreng, hogy vajon mi a baj, vajon hol romlott el ez az egész, aztán bölcsen megállapítják: "Ezekből a mai fiatalokból nem lesz semmi és senki."
Gazda Emese