Régiósítás – de nem mindenáron

2011. június 24., péntek, Közélet

Ha az RMDSZ nem fogadja el a Traian Băsescu által javasolt 8+2 megyés közigazgatási átszervezési javaslatot, a Demokrata Liberális Párt kénytelen lesz a jövő évi parlamenti választások utáni időszakra halasztani a régiósítást – jelentette ki a Gândul portálnak adott interjúban Ioan Oltean, a nagyobbik kormánypárt főtitkára. Hangsúlyozta, amit az államfő is elmondott szerda este: annál többre, hogy Hargita és Kovászna megmarad egy-egy megyének, az RMDSZ nem számíthat. Ugyanakkor a sajtónak nyilatkozó néhány RMDSZ-es politikus szerint nem valószínű, hogy a szövetség rábólint az államfő javaslatára. Közben az Európai Parlamentben Tőkés László és Sógor Csaba is felhívta a figyelmet a folyamat veszélyeire.

Ioan Oltean a román lapnak adott interjúban kifejtette: véleménye szerint kár lenne, ha az RMDSZ nem fogadná el javaslatukat, de ha mégis ezt tennék, a demokratáknak is visszakozniuk kellene, és leghamarabb csak a jövő évi választások után kerülne napirendre a téma – amennyiben még hatalmon lesznek. A korábbi határozott magatartáshoz képest visszafogottabban fogalmazott egy másik demokrata-liberális képviselő, Sulfina Barbu is. Szerinte fontos lenne, hogy egyetértés szülessék az átszervezésről a pártok körében, ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy egy-két év múlva módosítják a felosztást.
Az RMDSZ részéről elsősorban a partiumi, közép-erdélyi képviselők nyilatkoztak Băsescu ajánlatáról. Lakatos Péter Bihar megyei képviselő szerint nulla az esélye annak, hogy a szövetség rábólintson a megyésítésre. Mint mondta, magukat a demokratákat is meglepetésszerűen érte a javaslat, ezért többen is felkeresték a szövetség képviselőit, és kérték, álljanak ellen az átszervezésnek, mert azt ők sem akarják. Elutasító álláspont körvonalazódik a Szatmár, Bihar, Szilágy megyei szervezetek részéről is. Korodi Attila Hargita megyei RMDSZ-es képviselőnek is fenntartásai vannak azzal kapcsolatban, hogy a Traian Bă­sescu elnök által javasolt átszervezés működne, hiszen a más térségekben élő egymillió magyar gondját nem oldja meg. Az SZKT várható döntését firtató kérdésre azt mondta, szerinte a szövetségi képviselők azt fogják ajánlani a vezetőségnek, hogy folytassa a párbeszédet, és keressenek optimális variánsokat.
Időközben az ellenzék is egyre radikálisabban utasítja el a kezdeményezést: Crin Antonescu liberális pártelnök békés tiltakozásokat helyezett kilátásba, Radu Moldo­van, a Szociáldemokrata Párt szóvivője szerint pedig megengedhetetlen, hogy Románia államfője "ollóval a kezében" alkudozzék az ország területéről, "megossza a nemzetet", elsőként a románokat bujtva fel a magyarok ellen, majd a magyarokat a magyarok ellen, ráadásul az államfő nyilvánosan zsarolja az RMDSZ-t.
A romániai közigazgatási átszervezés ügyében tegnap Sógor Csaba és Tőkés Lász­ló is felszólalt az Európai Parlamentben. Sógor arra hívta fel a figyelmet, hogy a szubszidiaritás elvének tiszteletben tartása a tagállamokat is kötelezi. "Az EU nem szól bele tagállamai közigazgatási berendezkedésébe. Ezt fontos hangsúlyozni, mert ma Ro­mániában egyes politikusok azzal magyarázzák a közigazgatási átszervezés szükségességét, hogy az ország másképp nem tud több pénzt lehívni az EU strukturális alapjaiból" – mondta Sógor. Majd kifejtette: a kérdést övező viták leginkább a romániai magyarságról szólnak, ez az őshonos nemzeti kisebbség a reform után ugyanis többé egyetlen közigazgatási egységben sem lenne többségben – dacára az Európa Tanács vonatkozó egyezményében foglaltakkal –, így elvesztené önkormányzatiságának alapfeltételeit. Tőkés Lász­ló, az EP alelnöke felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt hetekben a román politikum részéről durva támadássorozat és ellenséges hisztériakampány zúdult az erdélyi Székelyföld brüsszeli képviseleti irodájának létrehozóira és általában a romániai magyar közösségre. Közben az ország területi-adminisztratív átrendezésének olyan tervét kívánja áterőszakolni a hatalom, mely nyolc többségi megarégió létrehozása által Székelyföld és a Partium vidékének számbeli többségben élő magyarságát abszolút kisebbségbe taszítaná. Hangsúlyozta: Románia erdélyi magyar képviselői a Helyi Önkormányzatok Eur­ópai Chartájának, valamint a Regio­nális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartá­jának explicit előírásai értelmében határozottan visszautasítják országuk regionális újrarendezésének ezt a demok­ráciaellenes és diszkriminatív módját. "Románia és Magyarország néppárti kormánypártjainak demokratikus értékközösségére appellálva, hathatós segítségüket, valamint az Európai Parlament cselekvő támogatását kérjük erdélyi magyar közösségünk védelmében" – zárta beszédét Tőkés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2011-06-24: Máról holnapra - Csinta Samu:

Előzések és prioritások

Bár az újraregionalizálás ügyében egyelőre csak annyi biztos, hogy ki tudja, mi lesz, az egymást félóránként követő változatok érdekes nézeteket hoznak napvilágra. Arra biztatnék mindenkit, mellőzze az elsősorban a nézettség növelését célzó, vad odamondásokra utazó tévécsatornák kínálatát, a környezetünkből érkező véleményekre való odafigyelés annál tanulságosabb. Mert ugyan érthető, hogy elsősorban mindenkit a saját életterének közeli vagy közép-távoli jövője foglalkoztatja, a nézetek többsége azonban fájdalmas módon reked meg a köldöknézés szintjén.
2011-06-24: Közélet - Farkas Réka:

Békességre intenek (Román politikusok a székelyföldi helyzetről)

A román társadalom húsz évvel a rendszerváltás után sem készült fel a román–magyar együttélés kérdésének józan, normális megvitatására – vonta le a következtetést Dan Manolă­chescu, a DLP megyei elnöke az elmúlt napok történéseiből. Elmondta, hét évvel ezelőtt a civil társadalom képviselőjeként, a Közösségért Egyesület keretében Mădălin Guruianuval közösen kezdeményezett párbeszédet, nyitást a magyar közösség irányába, de nem járt sikerrel, mint ahogy most is félreértették üzenetét. "Még el kell telnie néhány évnek, és akkor majd ismét próbálkozom" – fogalmazott tegnap.