Nő az ökogazdálkodók száma

2011. június 28., kedd, Gazdakör

Tavalyhoz képest megsokszorozódott Háromszéken az ökogazdálkodást választók száma. 2010-ben a Kovászna Megyei MezÅ‘gazdasági Igazgatóságon mindössze 14 magántermelÅ‘ jelentkezett be – többségük csigát tenyésztett, de a keresztvári csigafeldolgozó bezárásával nagyrészt felszámolódtak. Az ökogazdálkodók száma idén már 74-re emelkedett.

Az idei, átállás alatt álló összterület közel 1740 hektár, aminek több mint kétharmada legelő és kaszáló, a többi gabona- és takarmánynövény-termő, de megjelentek a biogazdálkodásban a virágtermesztők is. Az átálláshoz köztudottan két vagy három év szükséges, a területhasznosítás függvényében. Az állattartók sem maradtak el, néhányan biotermesztésben nevelik a szarvasmarhákat, juhokat, méheket, sőt, sertéseket is. A legnagyobb területtel, 825 hektár legelővel és kaszálóval az árkosi bioegyesület jegyeztette be magát, a következő pedig a dobollói állattartó egyesület 374 hektár legelővel. A magántermelőknél nagy a szórás a közel 107 hektártól a legkisebb ökotámogatásra jogosult 30 áras területekig. A legtöbb, biotermesztést választó gazda Bölönben, Uzonban, Középajtán, Dobollón és Márkosréten dolgozik.
Az átállást az uniós és országos kiegészítÅ‘ támogatások mértéke ösztönözte. Újdonságnak számít, hogy 2011-tÅ‘l külön csomagra, az ökogazdálkodásra is lehetett kérést benyújtani a területalapú támogatások tavaszi igénylésével azonos idÅ‘ben. A biotámogatást igénylÅ‘ termelÅ‘ ily módon a területalapú támogatáson felül 153 eurót igényelhet a szántóterület hektárjára. Ha zöldségtermesztÅ‘ területre igényelték a támogatást, 360 euró jár hektáronként. Az ökogazdálkodási formát hivatalosan is bizonyítani kell egy hivatalos elismerÅ‘ céggel kötött szerzÅ‘dés alapján, valamint a mezÅ‘gazdasági igazgatóság által kiállított, a bejelentkezést bizonyító irattal. A kérés benyújtásakor az ökotámogatást igénylÅ‘nek vállalnia kell, hogy legalább öt éven keresztül folytatja ezt a gazdálkodási formát. Háromszéken a lucernásokra és a vetett füves területekre lehetett igényelni a 153 eurós támogatást. Részben a biogazdálkodás feltételeinek betartását ellenÅ‘rzÅ‘ céggel kötött szerzÅ‘dés költségeit is igényelni lehetett, gazdaságonként 60–80 euró közötti résztámogatás jár erre a célra gazdaságonként.
A célirányos kiegészítÅ‘ támogatás az ökoter­mékek minÅ‘ségének javítását célozza, éves tá­mo­gatást biztosítva az ökogazdálkodók vagy az átálló gazdaságok megsegítésére. A 2010–2013-as idÅ‘szakban Románia évi több mint há­rom­millió eurót fizethet ki e támogatási forma ke­re­tében. A támogatásra a magántermelÅ‘k és a jogi személyiséggel rendelkezÅ‘ egyéni vál­lal­kozók, bejegyzett szabadfoglalkozású terme­lÅ‘k, családi vállalkozások, cégek, valamint egye­­sületek vagy termelÅ‘i csoportok is jogosultak.
A sajátos támogatást több mezÅ‘gazdasági ágazatban is folyósítják. A növénytermesztésben az átállás alatt levÅ‘, 0,3 hektárnál nagyobb területű farmok igényelhetnek támogatást, amelyek egynyári vagy évelÅ‘ növényeket termelnek, legelÅ‘t vagy kaszálót tartanak fenn. A támogatás egy évre a 30 ár–öt hektár nagyságú farmoknál 1500 euró, 5–20 hektár közöttieknél 2300, 21–50 hektár közöttieknél 2900, míg a száz hektáron felülieknél 3800 euró.
Az ökogazdálkodásra átálló szarvasmarha-tenyésztÅ‘k esetében a húszfÅ‘s állatállomány alatti tenyészetek 800, az ennél nagyobbak pedig 900 és 2000 euró közötti támogatásra jogosultak. A juhoknál a támogatás ugyancsak létszámfüggÅ‘: 500–3500 euró közötti összegre lehet igénylést benyújtani. Az ökoméhészek is igényelhetnek támogatást, ötven család után 750 euró jár, a száz családon felülieknek pedig 950 euró. Az átálló gazdaságoknak évente kötelezÅ‘en be kell jelentkezniük a megyei mezÅ‘gazdasági igazgatóságon, és szerzÅ‘déssel kell rendelkezniük valamelyik ökogazdálkodást ellenÅ‘rzÅ‘ céggel.
Idén kitolták a kérések leadási határidejét, hogy minél többen részesülhessenek a támo­gatásból. A típuskéréseket a megyei kifizetési ügynökségnél a szeptember 1.–október 15. közötti idÅ‘szakban kell benyújtani, a kifizetés december elseje és március 31. között esedékes. Az ügynökség szakembereinek november elsejétÅ‘l a támogatási kérések legkevesebb öt százalékát terepen is kötelesek ellenÅ‘rizni, és jogukban áll leütéseket, illetve a kifizetés leállítását is elrendelni. Ha a területnagyság, valamint az állatlétszám változik, a támogatást igénylÅ‘ hét munkanapon belül írásban köteles értesíteni errÅ‘l a kifizetési ügynökség irodáját.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-06-28: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Ellenszélben az Óriáspince-tető alatt

Minden lépést jól meg kell fontolni ilyen válságos idÅ‘kben, de mert a községvezetés nem politika, azt is el lehet fogadni, amit egyébként ránk, magyarokra ragasztanak nap mint nap, éspedig, hogy a két lépés elÅ‘re és egy hátra – fajtái vagyunk. Ez sem rossz – mondta egy idÅ‘s maksai férfiember –, csak hozzon eredményt! Erre a következtetésre jut, aki be akar pillantani az egyik legszentebb találkozóhelyünk lábánál küszködÅ‘ Maksa község életébe. Látogatásunkat terepszemlével kezdtük, majd Oláh-Badi András alpolgármesterrel készítettünk felvételt Maksa községrÅ‘l.
2011-06-28: Gazdakör - Bíró Zoltán:

Júliusi bionaptár

Július már a betakarításról, aratásról, szé­na­csinálásról szól. Kiskertekben és a mezÅ‘n egyaránt rengeteg a teendÅ‘.