Napjainkban egyre többféle egzotikus állatot tartanak hobbiból. Valamikor a kereskedők saját szórakoztatásukra néhány egzotikus madarat vittek a fedélzeten, hogy a hosszú tengeri úton jobban teljen az idő.
Egyes papagájfajok nagyon hamar megszelídültek, ragaszkodóvá váltak, és a gondozó embert tekintették társuknak. Megtanultak az ember által többször ismételt szavakat utánozni, ami megpecsételte az egzotikus madarak sorsát. Egyre többen szerettek volna főként beszélő madarat tartani lakásukban. Kialakult a madárkereskedelem. A hosszú út során ekkor már nem bántak olyan kíméletesen a kereskedők a madarakkal, így sok elpusztult. A természetes élőhelyéről, Ausztráliából nagyszámban befogott és onnan elvitt madár az ökológiai egyensúly megbomlását eredményezte, veszélybe kerültek egyes fajok. Ezért az állami szervek betiltották a kereskedelmet, és a védelmet tűzték ki célul a fajok fennmaradása érdekében.
Nem lehetett újabb madarakat behozni Európába, ezért felütötte fejét a feketekereskedelem. A kiút. Néhányan megpróbálkoztak a madarak szaporításával, ami sok esetben sikerrel is járt — olyannyira, hogy ma a kereskedelemben kimondottan tenyészetekből kikerült madarak kaphatók. Nagyvárosok állatkertjében is folyamatos a szaporítás, így az egzotikus állatok csempészése visszaszorult.
A mai ember a rohanó életritmus mellett sem tud teljesen megválni a természettől: kirándul, felkeresi a számára kikapcsolódást nyújtó tájakat. De a természet iránti vágyat igazolja az is, hogy közvetlen környezetébe, otthonába viszi azt egy madár, egy teknős, kígyó vagy díszhal által. Most induló sorozatunkban az egzotikus állatok helyes otthoni tartását ismertetjük. Kérdéseiket a szerkesztőségbe várjuk levélben vagy e-mailen a rara-avis@freemail.ro elektronikus címre.