EmlékeztetőAz én időm

2011. július 7., csütörtök, Család

Az idő behatárolja mindennek a létét, de az idő múlását másképpen érzékeljük mi, emberek, és másként nyilvánul meg a természet. A hegyek hatal­mas méretükkel és mozdulatlan­ságukkal az időtlenséget sugallják, a növények, állatok pedig jól összehangolt zenekarra emlékeztetnek, amelyben mindenkinek megvan az előre kijelölt szerepe, és mindenki tudja a belépés pontos időpontját.

Mi a sok ezer év civilizálódási folyamatában eléggé elveszítettük az időérzékünket, így az óra és más eszközök segítenek betartani az időpontokat, határidőket a munkában. Sza­bad időnkben azonban ismét a belső óránk veszi át a szerepet, és ebből sokszor igen érdekes dolgok adódnak.
Van, aki továbbra is beosztó marad, és így maga szabja meg, hogy mire mennyi időt szán, van, aki belefeledkezik valamibe, az­az elhúzza az időt, van, aki spontán módon reagál a helyzetekre, és mindenre annyi időt szán, amennyi neki jólesik, van, akinek kezében szétfolyik az idő, és pontosan a korlátok hiánya miatt nem jut ideje semmire.
Különbségek vannak a férfiak és a nők időérzékelésében is, s bár már sok mindent eltakart, átformált a civilizáció, ez így is nyomon követhető.
Édesapám jut eszembe, aki a munkájában olyan pontos volt, hogy utána lehetett volna igazítani az órát, de ha néha összefutott az úton egy kedves ismerőssel, bizony eltelt egy jó óra is a beszélgetéssel. Hazaérve még ő csodálkozott az idő múlásán. Édesanyám ellenben mindig résen volt, hogy most kell befőzni a laskát a levesbe, hogy ne ázzon el, és finom legyen, most kell melegíteni az ételt, most érkeznek szerre a családtagok.
Ez a reagálási mód akár általánosítható is: a férfiak könnyen ottfelejtik magukat egy pohár sör társaságában a haverokkal, egy sakkpartin, egy leszaladok újságért, anyukám alkalmával. A nők pedig várják, hogy mikor érkeznek vissza, és közben szépen vezetik az otthoni életet.
Az ősembert látom, amint egy kurjantással elrohan a társai után, akik mamutot vettek üldözőbe, míg a párja egy csecsemővel a karján és két kisebbel, akik a lábába kapaszkodnak, rakja a tüzet, hogy el ne aludjék.
Igaz, hogy születésünktől meg­van mindnyájunknak a nemek szerinti feladatunk, de az idők vál­toztak, és a tüzet nem elég most már csak az egyiknek őriznie, mert az én időm a te időd is...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-07-07: Képzőművészet - :

Rácsokból a világosság (Baász Imre tárlata a Magmában)

Számára a legfontosabb kérdés nyilván az volt: lehetséges-e a létezett romániai szocializmus, majd a nyolcvanas évek totalitarizmusának-diktatúrájának körülményei között eredeti, érvényes művészetet művelni, mi több (itt lép be a teoretikus ész), a lehetséges művészeti kánonokat meg is találni (és nyilván elrejteni, avagy a műbe kriptálni).
2011-07-07: Család - Puskás Attila:

Cseresznye és meggy (Amit eszel, az az orvosságod)

A sok, ízetlen import gyümölcs után öröm a kora nyári hazai gyümölcs, mely piros színével még inkább asztalunkra kívánkozik. A szamócán kívül a cseresznyére s annak közeli rokonára, a meggyre gondolok.