Felsőlemhényi romák

2011. július 9., szombat, Roma szombat

A 2002-es népszámlálási adatok tanúsága szerint az akkori 2044 lakosból alig páran vallották magukat romának, a statisztikában magyarokként szerepelnek, de számuk 114–115 körül mozog. A felsőlemhényi romák nagyobb csoportban alig húsz putriban, illetve házban a Donát-völgyi részen laknak.

Lukács Róbert polgármester szerint vannak rendezett porták is, főleg azoké, akik külföldön dolgoztak vagy dolgoznak jelenleg is. Egy roma már a hajtási jogosítványt is megszerezte, és személygépkocsit vásárolt magának. Hét család részesül szociális segélyben, a többiek kéregetésből és napszámosmunkából tartják el magukat. Több roma gyer­mek is rendszeresen látogatja a felsőlemhényi óvodát és a 2-es számú általános iskola alsó tagozatát, sőt, azt is el lehet mondani, hogy a negyediket végzett Jánoska nagyon jó tanuló, és a régi osztályközösségbe is elég jól beilleszkedett, ősztől ő lesz az egyetlen roma tanuló a Bem József-iskolában.
A polgármester tudomása szerint 1940 és 1950 között még csak egy-két család, a Karácsony és a Majlát élt a településen, nem tudni, honnan érkeztek, számuk azóta nőtt a maira, a környező falvakból is kerültek. A legnagyobb gyermeklétszám hat, a Gergely Árpádék portáján. A többi családnál négy-öt gyermek él, de már az egy-két utód is egyre gyakoribb.
Lukács Róbertnek nincs különösebb panasza a romákra, békében élnek a többségi magyar lakossággal, ha elő is fordul bűnözés körükben, az leginkább kisebb lopás, verekedés is csak egymás között történik. Azt is elmondta, hogy tavaly a Román Szo­ciális Fej­lesztési Alap elindított egy Elsőbbséget élvező beavatkozások nevű programot, mely az egy tömbben élő roma közösségek hátrányos helyzetét enyhítené, a cigányok egészségesebb életmódra nevelését szolgálná. A pályázat útján nyert nyolcvannégyezer euróból Felső­lem­hény­ben a roma falurész felé vezető hatszáz méteres útszakaszra új aszfaltszőnyeget öntettek, és abban az épületben, amelyikben az óvoda és az orvosi rendelő működik, az egyik felújított teremben a Caritasszal partnerségben huszonnégy roma család számára délutáni programú oktatást indítottak be. Egy felnőtt- és egy gyerekcsoportnak heti három alkalommal tartanak előadásokat. A tanfolyamra járó családok mosdótálat és szappant is kaptak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-07-09: Roma szombat - Bokor Gábor:

A szülő felelőssége (Nagyborosnyó)

A nagyborosnyói iskolaközponthoz 427 gyerek tartozik, óvodástól nyolcadik osztályig. Etnikai hovatartozás tekintetében községszinten a magyarság dominál, Nagyborosnyón viszont már többségben a romák.
2011-07-09: Roma szombat - Hecser László:

Egymásra utalva Székelyszáldoboson

Az 1989. decemberi eseményeket követő népszámláláskor, 1992-ben Székelyszáldoboson még alig kilencen vallották magukat cigányak (akkor még ez a kifejezés volt a hivatalos), tíz esztendő múlva viszont már közel hatszázan, de ez sem tökrözte hitelesen a valóságot; sokan magyarként vagy románként határozták meg identitásukat.