Ha eddig bárki is kételkedett benne, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése körül folyó viták után immár világossá vált: a román politikai vezetőknek vajmi kevés közük van a közérdekhez, a választók akaratához.
Államelnöki ultimátum, majd kormányzati felelősségvállalás, parlamenti gyorsított eljárás — hivatalosan mind-mind ugyanazt a célt hivatott szolgálni: a választók akaratának megfelelő szavazási rendszer bevezetését. Az elmúlt napok eseményeit követve azonban egyre nyilvánvalóbb: a választási rendszer megreformálása csakis addig izgalmas kérdés, ameddig választási tőkét lehet kovácsolni belőle.
Nézzük csak a fejleményeket: Traian Băsescunak épp akkor jut eszébe sürgetni a dolgot, amikor az a kérdés, hogy egyáltalán államfő marad-e. Mély csend után ultimátumot intéz a parlamenthez: vagy elfogadják az egyéni választókerületes törvényt, vagy népszavazást hirdet. A kényszerhelyzetbe hozott kormány válasza nem lehet más, mint hogy felelősségvállalással fogadja el a törvényt. Azt, amelyik vegyes választási rendszer bevezetéséről szól, és a kisebbségek, valamint a kisebb támogatottságú pártok számára is hozzáférhetővé teszi a parlamenti képviseletet. Azt, amelyet a Cristian Pârvulescu-féle Pro Democraţia Egyesület terjesztett be, és amelyet nemrégiben még valamennyi párt támogatott. Azt, amely az erdélyi magyarok számára is az egyedüli elfogadható rendszernek tűnik.
Egyszer csak kiderül, a játszma nem erről szól. Traian Băsescu népszavazást hirdetett. Az egyénibbnél is ,,egyénibb", a többségi választási rendszer mellett érvelve. Amely csak a nagy pártoknak kedvez. Véletlenül épp a Demokrata Pártnak, amely a közvélemény-kutatások adatai szerint a jelenlegi 35—40 százalék körüli támogatottságával a parlamenti mandátumoknak akár a 60—65 százalékát is megszerezhetné. És amely a 10—15 százalékos támogatottságú alakulatokat — mint például a kormányzó Nemzeti Liberális Párt — parlamenti képviselet nélkül hagyná. Akárcsak a kisebbségeket.
A kormány felelősségvállalása után egyre nyilvánvalóbb: a népszavazás csakis a Demokrata Párt és Traian Băsescu érdekeit szolgálja. Hiszen az ország legnépszerűbb politikusa nyíltan kampányolhat egykori pártja mellett. És, úgy tűnik, a Băsescu számára majdhogynem korlátlan hatalmat eredményező elnöki párt térnyerése fontosabb a választási rendszer megreformálásánál. Vagy akár a választók akaratánál.