Az egyénibbnél is egyénibb választási rendszer

2007. október 25., csütörtök, Máról holnapra
Farcádi Botond

Ha eddig bárki is kételkedett benne, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése körül folyó viták után immár világossá vált: a román politikai vezetőknek vajmi kevés közük van a közérdekhez, a választók akaratához.

Államelnöki ultimátum, majd kormányzati felelősségvállalás, parlamenti gyorsított eljárás — hivatalosan mind-mind ugyanazt a célt hivatott szolgálni: a választók akaratának megfelelő szavazási rendszer bevezetését. Az elmúlt napok eseményeit követve azonban egyre nyilvánvalóbb: a választási rendszer megreformálása csakis addig izgalmas kérdés, ameddig választási tőkét lehet kovácsolni belőle.

Nézzük csak a fejleményeket: Traian Băsescunak épp akkor jut eszébe sürgetni a dolgot, amikor az a kérdés, hogy egyáltalán államfő marad-e. Mély csend után ultimátumot intéz a parlamenthez: vagy elfogadják az egyéni választókerületes törvényt, vagy népszavazást hirdet. A kényszerhelyzetbe hozott kormány válasza nem lehet más, mint hogy felelősségvállalással fogadja el a törvényt. Azt, amelyik vegyes választási rendszer bevezetéséről szól, és a kisebbségek, valamint a kisebb támogatottságú pártok számára is hozzáférhetővé teszi a parlamenti képviseletet. Azt, amelyet a Cristian Pârvulescu-féle Pro Democraţia Egyesület terjesztett be, és amelyet nemrégiben még valamennyi párt támogatott. Azt, amely az erdélyi magyarok számára is az egyedüli elfogadható rendszernek tűnik.

Egyszer csak kiderül, a játszma nem erről szól. Traian Băsescu népszavazást hirdetett. Az egyénibbnél is ,,egyénibb", a többségi választási rendszer mellett érvelve. Amely csak a nagy pártoknak kedvez. Véletlenül épp a Demokrata Pártnak, amely a közvélemény-kutatások adatai szerint a jelenlegi 35—40 százalék körüli támogatottságával a parlamenti mandátumoknak akár a 60—65 százalékát is megszerezhetné. És amely a 10—15 százalékos támogatottságú alakulatokat — mint például a kormányzó Nemzeti Liberális Párt — parlamenti képviselet nélkül hagyná. Akárcsak a kisebbségeket.

A kormány felelősségvállalása után egyre nyilvánvalóbb: a népszavazás csakis a Demokrata Párt és Traian Băsescu érdekeit szolgálja. Hiszen az ország legnépszerűbb politikusa nyíltan kampányolhat egykori pártja mellett. És, úgy tűnik, a Băsescu számára majdhogynem korlátlan hatalmat eredményező elnöki párt térnyerése fontosabb a választási rendszer megreformálásánál. Vagy akár a választók akaratánál.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2007-10-25: Közélet - Hecser László:

Vezetőváltás kell a Goscomnál (Barót)

Nagy István polgármester javaslatára Barót helyi tanácsa felszólítja a Goscom vezetőségét: harminc napon belül hívja össze a részvényesek közgyűlését.
2007-10-25: Közélet - x:

Határok fölötti nemzeti érdekérvényesítést akar Tőkés

Az egész magyarság pártokon kívüli és felüli képviselője szeretne lenni az Európai Parlamentben Tőkés László királyhágó-melléki református püspök, aki tegnap sajtóértekezleten indokolta Budapesten, hogy miért indul egyéni jelöltként a november végi választáson.