Az erdélyi magyarság számára mindenképpen hátrányos az egyéni körzetes választási rendszer, ám a Traian Băsescu államfő által javasolt, kétfordulós, többségi szavazás jelentősen megtizedelné a magyar képviselők arányát.
Az elnök olyan megoldás mellett száll síkra, és szervez népszavazást, amely egyértelműen csak a nagy pártoknak kedvez. Előnyének tekinthető, hogy kormányozhatóvá válik az ország, hisz kialakul a kétpólusú politikai rendszer, és a két nagy párt közül az veheti át a hatalmat, amely megkapta a fele plusz egy szavazatot. Hátránya azonban, hogy a lakosság jelentős része képviselet nélkül marad, szavazatai elvesznek. A kétfordulós többségi szavazásnál a győztes mindent visz, a polgármesterek megválasztásához hasonlóan az nyeri el a mandátumot, aki az első vagy a második fordulóban eléri az 50 százaléknál nagyobb arányt. Igen sarkítva még az is elképzelhető, hogy egy jelentős, 51 százalékos támogatottsággal bíró párt vagy koalíció minden mandátumot elnyer. Az mindenképpen előrelátható, hogy teljesen lemorzsolódnak a 20 százaléknál kisebb támogatottságot élvező pártok. A magyarság számára rendkívüli a hátrány, hisz a székelyföldi megyékben juttathat be egy-két képviselőt, nagyon jó mozgósítással esetleg Biharban és Szatmáron nyerhet egy-egy mandátumot. A Băsescu által megálmodott jövő parlamentjében sok-sok demokrata, jelentős számú szociáldemokrata és esetleg néhány magyar képviselő kapna helyet.
A Pro Democraţia Egyesület által kidolgozott törvénytervezet az egyéni választókerületes rendszert ötvözi az arányos képviselettel. A képviselők és szenátorok egy része egyéni kerületben szerez mandátumot, ám a helyek felét a kosárból visszaosztják a pártoknak az országosan összesített szavazatok arányában. Így elérhető, hogy minél kevesebb szavazat vesszen el, és a választók akarata is tükröződjék. A romániai magyarság így is veszít jelenlegi képviseleti helyeiből, de jóval kevesebbet, mint a másik rendszer esetében. Ennek a tervezetnek a nagy buktatója: nagyon sok függ attól, hogyan alakítják ki a szavazókörzeteket. Az RMDSZ megpróbálta elérni, hogy a törvény rögzítse egyértelműen ezeket, ne egy majdani bizottság alakítsa kénye-kedve szerint minden választás előtt, hisz egyértelmű, könnyen létrehozhatóak olyan körzetek, amelyekben a magyarság számaránya a voksolók felénél kisebb. Ez a Băsescu által kicsikart gyorstalpaló törvény-elfogadásban már nem lehetséges, így akár felelősségvállalással, akár parlamenti szavazással lép életbe a jogszabály, ez a cikkelye kidolgozatlanul marad.