A görög EFG Eurobank és az osztrák Volksbank is azon nyolc, romániai jelenléttel is rendelkező európai bank közé tartozik, amelyek elbuktak az európai banki stresszvizsgálaton. Az élmezőnyben áll viszont az ING és az Erste, általuk pedig top 10-es romániai pénzintézetek is.
Az Európai Bankhatóság (EBA) az uniós bankok stressztűrő képességét felmérő teszten 91 európai bankról készített jelentést, ezek a teljes eszközérték alapján az uniós bankágazat mintegy 65 százalékát fedik le. A stresszteszt a 2010. decemberi, statikus mérlegadatokat feltételezve készült, és azt modellezték, hogy a bankok képesek volnának-e gazdasági visszaesés idején két éven keresztül 5 százalék felett tartani az úgynevezett elsődleges alapvető (core tier 1) tőkéjüket. A 91 vizsgált bankból 90 esetében közölt eredményeket. Egy német bank, a Landesbank Hessen Thüringen megtagadta adatainak közzétételét, ellene bankfelügyeleti eljárást indítanak.
A 90 vizsgált bankból öt spanyol, két görög és egy osztrák bank bukott meg a stresszteszten. A hatóság tájékoztatása szerint a nyolc bank tőkehiánya 2,5 milliárd euró volt: hét spanyol, két német, két görög, két portugál banknak volt 5–6 százalék közötti alacsony, de elégséges tőkemegfelelési mutatója. Az EBA számításai szerint az európai bankoknak 200 milliárd eurónyi kitettségük van az adósságválság által leginkább sújtott három ország adósságának. Ennek mintegy fele görög állampapír. A görög államadósságnak való kitettség mintegy 67 százalékát a görögországi pénzintézetek adják; csupán 30 milliárd eurónyi kötvény van külföldi kézben. Hasonló arányt mutattak az ír és portugál bankok is. Az írországi bankok az ír adósságnak való kitettség 61 százalékát, azaz 52,7 milliárd eurót adták ki, míg a portugál pénzintézetek 63 százalékát, vagyis 43,2 milliárd eurót.
A "bukottaknak" növelniük kell tőkéjüket, aminek az Eurobank oly módon tesz máris eleget, hogy eladta részesedését egy török bankban, a Volksbank International pedig éppen az elmúlt napokban került egy orosz pénzintézet, a Szberbank tulajdonába. A harmadik, hasonló helyzetben lévő, romániai jelenlétű bank, a görög ATE bejelentette, hogy 2012 végéig eladni tervezi romániai érdekeltségeit. További három bank, a görög Piraeus, a Millenium és a Marfin átmentek ugyan a teszten, de számukra is tőkekonszolidációt javasolt az EBA. Amúgy az első tíz, romániai érdekeltségű bank biztonságos átmenő jegyet kapott. A BCR főrészvényese, az Erste Group Bank AG jól szerepelt, az Erste Group esetében 2012-re 8,1 százalékos számított core tier 1-es (a teljes kockázatra vetített) alaptőkeráta várható negatív forgatókönyv esetén. A modellezett sokk eredményeként az Erste Csoport becsült összesített core tier 1-es alaptőkerátája negatív forgatókönyv mellett 8,1 százalékra változna 2012-ben a 2010. év végi 8,7 százalékkal szemben.
A Volksbank Romania osztrák maradt
Az orosz Szberbank vette meg az Österreichische Volksbanken AG (ÖVAG) kelet- és közép-európai leányvállalatát, a Volksbanken Internationalt (VBI). Az egyedüli kivételt a leginkább veszteséges romániai leányvállalat, a Volksbank Romania (VBR) jelenti, azt nem vette meg az orosz állami bank. A vételárról nem közöltek részleteket. Előzetes értesülések szerint 400–700 millió euró közötti összegért kelt el az ágazat. A Volksbank azután keresett vevőt a VBI-re, hogy a teljes, ausztriai üzletrészeket is magában foglaló csoportra nem került vevő. A Szberbankkal hónapokon át folytak a tárgyalások, az előzetes megállapodást még az európai banki stressztesztek közzététele előtt megkötötték. Az adásvétel előtt a konszern mérlegösszege 46,5 milliárd euró volt, ebből a VBI-é 13,7 milliárd euró, a VBR-é 4,8 milliárd euró. Ez volt a Szberbank első akvizíciója az egykori szovjet köztársaságokon kívüli térségben.