Közös fejlesztések
Közös uniós pályázat keretében a temesvári és a szegedi önkormányzat a határ menti térség két legnagyobb termelői nagybani piacának fejlesztésére egymillió eurós támogatást nyert. A dorozsmai nagybani piac és a temesvári piac szolgáltatásait mindkét helyen igénybe veszik a román és magyar őstermelők, kiskereskedők és a lakosság is.
A magyar oldalon megtermelt zöldség és gyümölcs egy részét a román kereskedők viszik Temesvárra, ugyanakkor a dél-alföldi gazdálkodók is megjelennek a szomszédos nagyváros piacán. A sikeres pályázat keretében a temesvári piacon egy 685,83 négyzetméter területű csarnokot építenek, Szegeden pedig a piac 7888 négyzetméteres parkolóját aszfaltozzák ki. A tervek szerint korszerűsítik a beléptetőrendszereket, biztonsági kamerákat telepítenek, a két intézmény integrált informatikai rendszert alakít ki, valamint létrehoznak egy virtuális árubörzét. A magyar oldalon a szegedi többségi önkormányzati tulajdonban lévő Dorozsmai Nagybani Piacon történő beruházások összköltsége 576 000 euró, ennek 95 százaléka uniós támogatás, a Temesvárra tervezett fejlesztések költsége 517 000 euró, amelyből 507 000 euró a pályázati forrás.
Ingyenes vállalkozói képzés
Ingyenes humánerőforrás-fejlesztési képzést kínál a vidéki térségekben a nem mezőgazdasági jellegű vállalkozások elindításának támogatásához a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért. A 12 hétvégi képzést Baróton indítják 2011 októberétől decemberig, a jelentkezési határidő július 31. A képzést követően – amelyre munkanélküliek és vállalkozók egyaránt jelentkezhetnek – az érdeklődő két akkreditált oklevelet is szerezhet. További információk a videkivállalkozas@gmail.com elektronikus postacímen, vagy a 0266 218 481 és a 0737 015 483-as telefonon.
Köszönet a miniszternek
Levélben mondott köszönetet Kelemen Hunor művelődési és örökségvédelmi miniszternek az Abrudbányai Magyar Kulturális Egyesület. Az AMKE megelégedéssel nyugtázta a hírt, áll a levélben, miszerint a verespataki örökség megmentését szolgáló költségvetést megkétszerezték, melynek összege 70 millió dollárt tesz ki, azt követően, hogy a kulturális tárca megbeszéléseket folytatott a Verespatakon aranybányát nyitni szándékozó RMGC-vel. "Úgy értékeljük, hogy a kulturális örökség megmentésére és restaurálására a köz- és magánszféra közötti partnerség az egyetlen életképes megoldás. Meggyőződésünk, hogy az örökség kellő érvényre juttatása szavatolja a térség turisztikai fellendülését, büszkeséggel tölti el a lakosságot, és gazdasági jóléthez vezet" – fogalmaztak a levél írói. Szerintük a 70 millió dollár – Romániában rekordnak számító összeg örökségi objektum megmentésére – minden értéket megőriz Verespatakon. Az AMKE 2007-ben az abrudbányai, illetve a szomszédos magyar és román épített örökség megmentésének és rehabilitációjának céljával alakult.
Orange-terjeszkedés Háromszéken
Újabb hét háromszéki település – Bardoc, Zágonbárkány, Nagyborosnyó, Sugásfürdő, Erdőfüle, Ladóc, Cófalva – lakói és látogatói élvezhetik a továbbiakban a mobiltelefónia előnyeit. Az Orange szolgáltató ugyanis további 98 négyzetkilométerrel növelte az általa lefedett területet régiónkban, s így már Háromszék 98,69 százalékán lehet használni az Orange szolgáltatásait.