Az egészségügy számára kiutalt csekély költségvetési kiegészítésre hivatkozva Cseke Attila tegnap délután bejelentette, hogy lemond miniszteri tisztségéről. Döntését Emil Boc kormányfő és az RMDSZ is tudomásul vette, a koalíció működését azonban nem érinti. Cseke Attila az elkövetkező tizenöt napban továbbra is ellátja a tárca vezetését, ez idő alatt az RMDSZ javaslatot tesz az új miniszter személyére vonatkozóan.
A szövetség által kiadott közlemény azzal magyarázza a lemondást, hogy a tárca rendelkezésére elkülönített pénzkeret elégtelen a hosszú távú és fenntartható reform megvalósításhoz. Cseke elfogadhatatlannak és rendkívül súlyos hibának tartja, hogy a költségvetés kiegészítésekor a pénzügyminisztérium semmilyen formában nem konzultált a legilletékesebb döntéshozóval, az egészségügyi tárcavezetővel. Lemondását az RMDSZ sajnálattal veszi tudomásul, de elfogadja, és "teljes mértékben" tiszteletben tartja. A közlemény szerint Cseke Attila a kormány egyik leghatékonyabb minisztere volt, aki mandátuma teljes időtartama alatt kiváló munkát végzett. Legfontosabb célkitűzése az egészségügy valós reformjának és decentralizációjának megvalósítása volt, valamennyi intézkedését ennek jegyében hozta meg. Az RMDSZ kiáll leköszönő tisztségviselője mellett, és a továbbiakban is képviselni kívánja mindazt, amit megvalósított, amit munkája során végig követett: hatékony, méltányos és fenntartható, az állampolgárok érdekeit valóban szolgáló egészségügyi rendszer kialakítását.
A távozó miniszter rövid nyilatkozatot tett közzé: ebben felsorolja megvalósításait, és hozzáteszi, hogy ezek folytatásához pénz kell, a tárca pedig évek óta kórosan alulfinanszírozott.
Cseke Attila öbb reformot, köztük radikális lépéseket is említett, így a kórházi rendszer átszervezését, a kórházak decentralizációját (melynek során 370 egészségügyi intézmény került a helyi önkormányzatok fennhatósága alá), a betegszabadságok szigorítását, mindez a rendszeren belüli költségtakarékosságot szolgálta. A folyamatot azonban folytatni kell: a közvitára bocsátott tervezetek véglegesítésével, a gyógyszerfogyasztás szabályozásával, a rendszer informatizálásával, valamint az egészségügyi szolgáltatások alapcsomagjának összeállításával. Cseke leszögezi: a szakmai reformok önmagukban nem elégségesek, gyakorlatba ültetésükhöz hathatós anyagi támogatás szükséges, most azonban világossá vált, hogy erre "csak részben létezik politikai akarat". "Mindezt számtalanszor felvetettem a pénzügyminisztérium képviselői előtt is, Gheorghe Ialomiţianu minisztertől is többször kértem egyeztetést, ám a költségvetés kiegészítésekor megkérdezésem nélkül döntöttek, és ezt nem tartom normális dolognak" – jelentette ki.
Cseke Attila négymilliárd lejt kért a tárcának, de csak 300 milliót kapott. Mandátuma nagy port kavart, nem sokkal kinevezése után hat újszülött életébe került az osztályon kiütött tűz, később ezrek tüntettek a kórházak bezárása és átszervezése ellen, állandó az elégedetlenség a gyógyszerek és megfelelő ellátás hiánya miatt. Az utóbbi időben Traian Băsescu államfő is folyton bírálta az elmaradt reformok és átláthatatlan kiadások miatt, és ő maga jelentette be – négy nappal a kormány szerdai ülésén elfogadott határozat előtt –, hogy mennyi pénzt kap a tárca a kiegészítéskor.
Az RMDSZ egyik legvitatottabb tisztségviselőjének lemondását az ellenzék vegyesen fogadta: Victor Ponta SZDP-elnök szerint jóérzésről és felelősségről tanúskodó gesztus volt, bár sajnos haszontalan, Dan Voiculescu (KP) viszont úgy véli, csak figyelemelterelő politikai játékot a kormánykoalíció részéről.