A tenyészbikák kiválasztása és használata akkor megfelelő, ha a húshasznú bika jó tulajdonságainak rögzítése vagy a kedvező irányú megváltoztatások megjelennek az utódokban. Célpárosításnál a legjobb, legkívánatosabb bikát kell beosztani, illetve mesterséges termékenyítésre kiválasztani. Az egyes tenyésztők között jelentős a különbség annak megítélésében, hogy mit tartunk a legjobbnak, hiszen gyakorlatilag nem létezik minden tulajdonság szempontjából legjobb vagy optimális bika. A mostani bikakatalógusok már segítik közvetlenül is a tenyésztők törekvéseit, megadva azon apákat, amelyek utódjaival az adott bika legjobb kombinálódása várható. Tiszta tenyészetben például, ha az előző generáció bikája elsősorban az izmoltságot, rámát, súlygyarapodást erősítette, de az anyai tulajdonságokat nem, akkor most olyan bikával kell célpárosítani, amely elsősorban ezeket az anyai tulajdonságokat javítja.
Keresztezés céljára a tenyészbika kiválasztásánál a legfontosabb szempont viszont a kiváló hústermelő képesség és a könnyű ellés. A húsmarhatenyésztésben általános szabály, hogy időszakos (szezonális) elletést alkalmaznak. A biztos vemhesítés eléréséhez szükséges, hogy harminc vemhesítendő állatra jusson egy tenyészbika. De ha a húshasznú bikát árutermelő keresztezésre (hizlalásra szánt növendékek előállítására) használjuk, akkor ez a szám valamivel nagyobb is lehet. Természetesen, optimális esetben tudnunk kell a bikák tenyészértékét (az utódokra átörökített hatását), ami az apaállat küllemi bírálatánál pontosabb információt nyújt. Ivadék-vizsgált tenyészbikákkal nagyobb genetikai előrehaladást és jobb gazdasági eredményeket érhetünk el, ha a legjobbak közül választunk. A bikák kiválasztásánál figyelni kell a vemhesítésre kerülő állatok korára, küllemére és kondíciójára. A még kevésbé fejlett és rámás üszőket olyan bikákkal kell termékenyíteni (természetesen vagy mesterségesen), amelyek biztosan könnyű ellést örökítenek. Ez irányban már régóta folyik a nemesítési és szelekciós munka, a nehéz elléseket örökítő bikákat kizárva a további tenyésztésből. A teheneknél általában ez nem tartozik a fontos szempontok közé. Egy átlagos ellést örökítő bika biztosan nem okoz gondot, hacsak nem túl kicsi a tehén.
Bikavásárlás esetén legjobb, ha 14—16 hónapos korban történik. Viszont a tenyésztésbe vonással lehetőleg várni kell a bika kétéves koráig. Elképzelhető a bika kétéves kor előtti tenyésztésbe vétele is, de semmi esetre sem szabad a fent leírt méreteket meghaladni, ha sokáig akarunk számítani a fiatal bika ,,munkájára", és nem akarjuk, hogy csökött maradjon.