Jó tanácsok gólyáknak

2011. szeptember 10., szombat, Kovakő - diákmelléklet

Mostanra már mindenki, aki szeretné folytatni tanulmányait, tudja, melyik egyetemen, főiskolán teszi azt. Az alábbiakban az egyetemmel kapcsolatos olyan dolgokra térek ki, mint kint-, illetve bentlakás, étkezés megoldása, előadások, szemináriumok felépítése.

A legfontosabb: az egyetem egyáltalán nem olyan, mint azt sokan elképzelik. Amit a filmekben láttok, az nagyon távol áll a valóságtól. Persze, minden oktatási központban másképp oldják meg a tanítást, de azért alapvetően kétféle egyetem létezik: állami és magán. Az állami egyetem kedvezményt biztosít diákjai számára a városon belüli, illetve kívüli utazására. Ezt fontosnak tartom, mert hamar kiderül, mennyire drága az egyetemi élet. Akkor a legolcsóbb a felsőoktatás, ha sikerül az állam által támogatott helyre és bentlakásba is bejutni. Ha ezek mellé még az ösztöndíj is összejön, akkor nem lehet oka senkinek panaszkodni. Ha román nyelven fogtok tovább tanulni, miután tizenkét évig magyarul tanultatok, szükségetek lesz egy kis időre, hogy megszokjátok. Vannak városok, ahol a ma­gyarokra másképp néznek, a tanárok esetleg másképp kezelik őket, de azért a legtöbb he­lyen nincs különbség magyar, illetve román egyetemista között.
Bentlakásról saját tapasztalataim nincsenek, így azokra az információkra támaszkodom, amelyeket csoporttársaimtól hallottam, vagy olvastam különböző fórumokon. Akad olyan, amelyben minden szobához külön fürdőszoba tartozik, a másikban csak a folyosó végén van. Ettől sokan irtóznak. Egy szobában általában 4–6 személy lakik. Nálunk, Nagy­váradon külön épületben laknak a lányok meg a fiúk. Az a jó a bentlakásban, hogy általában közel vannak a tantermek, rengeteg emberrel megismerkedhettek.
Az albérletet saját bőrömön tapasztaltam. Ha úgy döntötök, hogy kintlakásba szeretnétek költözni, akkor választanotok kell: egyedül mentek egy garzonba, vagy másokkal többszobás lakásba. Ha a garzonlakás mellett teszitek le voksotokat, akkor egyszerű a képlet: egyedül lesztek egy lakásban, fizetitek a költségeket, nem zavartok senkit, és titeket sem zavar senki. Arra oda kell figyelni, hogy elég drágák az ilyen lakások. Nagyváradon például a havi bérleti díj 80–100 euró közötti. Ide még bejönnek más költségek, így elég drága mulatság, de a magány luxusát meg kell fizetni. A másik lehetőség, hogy ismerősökkel vagy ismeretlenekkel költöztök össze, egy kétszobás lakás esetén a havi 120–160 euró két-, három- vagy négyfelé oszlik Nagyváradon. Ha olyanokkal költöztök össze, akiket már ismertek, akkor nem lehetnek problémák. Ha viszont olyanokkal bútoroztok össze, akiket még nem ismertek, vagy éppen az egyetemen ismerkedtetek meg, akkor merülhetnek fel problémák. Meglehet, hogy azok teljesen másként viselkednek, ha a nap 24 órájában együtt vagytok, mint ahogy napi két-három kurzus alatt. Ezzel nagyon vigyázni kell. Amennyire lehet, olyanokat kell választani, akik hasonlítanak rátok.
Most pedig néhány szó magáról az egyetemről. Háromféle óra létezik: előadás, szeminárium és labor, melyekre nem mindenhol kötelező, de ajánlott eljárni. Az előadáson a tanár leadja a leckét, két órán át diktál, vagy power-pointos bemutatót tart, a diákok pedig jegyzetelnek. A szemináriumokon a diákok tehetnek fel kérdéseket a leckékből. Ebben az esetben a diákok beszélnek. A laboron a diákok gyakorlatba ültetik az elméletben tanultakat. A diákok többsége a vizsgaidőszakra (szesszió) szokta hagyni a tanulás nagy részét. Szesszió alatt nem tartanak órákat. Ez a legfárasztóbb időszaka az egyetemi évnek. Egy ilyen kimerítő időszak után nincs is jobb, mint megtudni, hogy minden vizsgád sikerült, jöhet a vakáció. De ha el is marad egy-két vizságtok, az még nem a világ vége, hisz a szesszió utáni héten azonnal lehet menni javítani, sőt, ősszel is lehet próbálkozni.
Bardocz Andrea

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2011-09-10: Kovakő - diákmelléklet - :

Egy másfajta thaiföldi iskola

Thaiföld délkelet-ázsiai ország Vietnam, Kambodzsa és Malajzia közelében. Fővárosa, Bangkok 16 milliós város, mely mellett még 77 provincia létezik. Bangkoktól 40 kilométerre fekszik Pathumtani provincia, amely számos, szemmel alig elkülöníthető, főként a rizsföldek köré szerveződő településből és faluból áll. Az egyik település után, eléggé félreeső helyen, két rizsföld között egy tanya áll, a Moradokmai Színházi Központ és Iskola tanyája. Mindez egy tó körül, ahol együtt laknak a diákok és tanáraik.
2011-09-10: Kovakő - diákmelléklet - :

Krash, pop-rock és Becherovka (Félsziget Fesztivál, 2011)

Ki ne emlékezne a tavalyi nyár legnagyobb koncertjére, amelyet a Korn tartott a Félszigeten: hatalmas tömeg, iszonyatos hangerő és rengeteg energia. Mindez visszaköszönni látszott az idei fesztivál programkínálatában is.