Magyar népmeseHoppon maradt kérkedők

2011. szeptember 10., szombat, Kiscimbora

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy gazdag ember. Uzsorából gazdagodott meg. Valamelyik károsult egyszer felgyújtotta az egyik tanyáját, hogy csak a pernye maradt belőle.

Bánkódott miatta rettenetesen, de még a papja is csak azzal vigasztalta, hogy a tanyatűz semmi ahhoz képest, ami odalenn a pokolban várja. Változzon meg, ha tud!
– Igen, de akkor miből él meg a három fiam? – kérdezte magától a gazdag ember.
Addig gondolkodott, míg kisütötte, hogy mesterségre adja őket.
A nagyobbikat katonának, mert az nagyon nyalka. A középsőt kovácsnak, mert az elbírja a kalapácsot. A kicsire meg rámondta, hogy: "Jó leszel, fiam, borbélynak!"
A három fiú nem bánta, mert egyik sem kedvelte a paraszti munkát.
A nagyobbik úgy gondolta, könnyebb lesz sétálni, a kardot villogtatni, a másik kettő meg úgy, hogy addig sem kell kapálni, kaszálni, amíg az inasesztendő tart.
Telt-múlt az idő, a gazdag ember, ahogy öregedett, egyre azon járt az esze, hogy szabaduljon meg a pokolbéli tűztől, amit a pap emlegetett.
Bezzeg a három mákvirág fia nem gondolkodott semmin! A huszár mulatott, a kovács meg a borbély a lányok körül legyeskedett.
Egyszer aztán kapják a levelet, hogy menjenek haza, mert haldoklik az apjuk, látni szeretné őket.
Haza is ment mind a három, gondolták, megkapják az örökséget, s még szebb lesz a világ.
Kérdi az apjuk a katona fiától:
– Na, kedves fiam, milyen katona lett be­lőled?
Kihúzza magát a fiú.
– Hő, kedves apámuram, nincsen a császárnak még egy ilyen katonája, mint én vagyok! A minap is a parádén ért bennünket egy irtózatos zápor. Bőrig ázott az egész regiment, csak én maradtam szárazon, mert kirántottam a kardom, és olyan sebesen forgattam a fejem felett, hogy elvertem magamról az esőt!
– Jól van, fiam, örülök, hogy ilyen derék katona lettél – bólintott rá az apja.
Aztán kérdezi a középsőt:
– Hát te, kedves fiam, hogy állsz a mesterséggel?
– Hő, kedves apámuram, nincs egy másik ilyen kovácslegény a Rézig! Azon túl meg már nem is laknak! Tegnap is elnyargalt a műhely előtt egy fényes hintó, négy ló előtte. Lekiált róla egy fene nagy úr, hogy nincs ideje megállni, követségbe megy a császártól, de a patkókat ki kéne cserélni. A mester csak kaparta a fejét, de én megpatkoltam a lovakat futtukban. Meg se kellett állniuk!
– Sokra vitted a mesterségben, fiam! – bólintott erre is az apjuk.
A fiatalabbik is ott áll a bátyjai mellett, szépen megfésülködve, kipomádézva.
– Hát te, kedves fiam, érted-e a mesterségedet?
– Hogy értem-é? Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy tegnap fogadásból egy nyulat futtában kopaszra nyírtam, borotváltam! Egy vágást sem ejtettem rajta!
– Jól van – az öreg erre is rábólint.
Elgondolkodik a hallottakon, aztán így szól:
– Látom, fiaim, mind a hármótoknak jó kenyér van a kezében, megéltek ti már a jég hátán is. Én pedig megválthatom magamat a pokolbéli tűztől.
Hívatta a papot, és minden vagyonát a szegényekre hagyta.
A három fiú meg kénytelen volt megélni a mesterségéből.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2011-09-10: Kiscimbora - :

Kányádi Sándor: Szeptember

Fagyó mosolyú
délután:
sárguló alma
fönn a fán.
2011-09-10: Múltidéző - :

A hidvégi gróf Nemes család kastélya

Hidvégen annak ellenére, hogy a Nemes és a Mikó család ősi fészke volt, jóformán semmi sem maradt fenn az ősiséget bizonyító építészeti emlékek közül. A Mikó-udvarház boltíves kapuja az 1960-as évek elején még állt, de ezt is, mint az 1977-es földrengés után a régi kastélynak tartott Ba­golyvárat, lebontották.