A hidvégi gróf Nemes család kastélya

2011. szeptember 10., szombat, Múltidéző

Hidvégen annak ellenére, hogy a Nemes és a Mikó család ősi fészke volt, jóformán semmi sem maradt fenn az ősiséget bizonyító építészeti emlékek közül. A Mikó-udvarház boltíves kapuja az 1960-as évek elején még állt, de ezt is, mint az 1977-es földrengés után a régi kastélynak tartott Ba­golyvárat, lebontották.

  • Amikor még pompázott a kastély. Képeslap a 19. század végéről (József Álmos gyűjteményéből)
    Amikor még pompázott a kastély. Képeslap a 19. század végéről (József Álmos gyűjteményéből)
  • A gróf Nemes család kastélyának emeletes kaputornyáról készült képeslap
    A gróf Nemes család kastélyának emeletes kaputornyáról készült képeslap

A falu déli szélén, a volt Mikó-kastély (utóbb a kövesdi Boér család birtokába került) belsőségén a terasz pe­remén álló boltíves, kiugró tornácú épület az egyetlen, mely "sugallja valóban öles kőfalaival, hogy régebbi lehet, mint a XIX. század elejét sejtető, szép ácsszerkezetet rejtő manzárd-tetőzete".
A gróf Nemes családnak a 20. század első éveiben még pompázó kastélyából hasonlóan kevés az, ami megmaradt. Az emeletes, szép kivitelezésű, barokk tetőzettel borított kaputorony a szárnyépülettel együtt akkor került lebontásra, amikor az öregek otthonát építették. Az egykor szemet gyönyörködtető grófi parkot a kommunizmus éveiben semmisítették meg. Ma csak néhány öreg fa őrzi az arborétum emlékét. Ami megmaradt, az a temetőben álló neogótikus stílusban épített temetkezési kápolna. Csúcsíves ablakainak kőrácsaival, bejáratával, homlokzati rózsaablakával vidékünk 19. századi neogótikájának egyedi példánya. Jelenleg a temetkezési kápolnát a római katolikus filia templomként használja.

*

Gyárfás Jenő Tetemrehívásának egyik szereplője, Ökrös bá meghalt, elgázolta Uzon mellett egy csángó szekér. Ki ne ismerte volna Ökrös bát, a tipikus alakú, vén koldust? Ki mindennapos volt Sepsiszentgyörgyön és vidékén minden háznál, kivel mint mumussal ijesztgették a szófogadatlan rívó gyermekeket. Mert mikor Ökrös bá elkezdette mennydörgő, bariton, rekedtes hangján kéregetését: Mert Jézus Krisztus megfizeti mind ezen, mind a másvilágon! – futott a gyermek ijedtében, mint a csirkehad, mikor lecsap az ölyv. De Ökrös bát nemcsak Sepsiszentgyörgyön ismerték, a mi vak kódisunkat ismeri a nagyvilág, mert Gyárfás Jenő festőművészünk Tetemrehívás című képén meg van örökítve. Ökrös bá! Requiescat in pace!
Székely Nemzet, II. évf. (1884. jún. 15.) 92. sz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-09-10: Kiscimbora - :

Hoppon maradt kérkedők (Magyar népmese)

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy gazdag ember. Uzsorából gazdagodott meg. Valamelyik károsult egyszer felgyújtotta az egyik tanyáját, hogy csak a pernye maradt belőle.
2011-09-10: Múltidéző - :

Tatrangi Sándor-népiskola

A falu első, 1648-ban név szerint említett iskolamestere Szárazajtai Gergely volt. 1668-tól Kánai József lett a mester, aki után a 17. század végéig szám szerint még tizenegyen tanították a betűvetést. Széplaki Mihály idejében, 1704. április 14-én porig égett a falu. A lakosság java része az ellenség elől Moldvába menekült.