Hetvenegy éve vonultak be a magyar csapatok Észak-Erdélybe

2011. szeptember 10., szombat, Múltidéző

Az 1940. augusztus 30-i, második bécsi döntés következtében a trianoni diktátum által Romániához csatolt Erdély területéből mintegy 43 000 négyzetkilométer 1,5 millió magyar lakossal került vissza Magyarországhoz, miközben a dél-erdélyi részekben félmillió magyar maradt. E terület Erdély északi részét (olyan jelentős városokkal, mint Nagyvárad, Nagybánya, Kolozsvár, Beszterce) és a Székelyföldet ölelte magába.

  • Dálnoki Miklós Béla tábornok fogadása Dálnokban
    Dálnoki Miklós Béla tábornok fogadása Dálnokban
  • Lécfalva lakossága ünneplőben várja a honvédeket
    Lécfalva lakossága ünneplőben várja a honvédeket

A magyar hadvezetés már szeptember első napjaiban felvázolta az észak-erdélyi bevonulás forgatókönyvét, amely szerint a légvonalban a majdnem 400 kilométer mély terület megszállását szeptember 13-ig be kell fejezni. Miután a rossz útviszonyok, a gyakori torlódás és az elmaradó utánpótlás miatt félő volt, hogy a magyar csapatok nem tudják a bevonulást a kellő időre végrehajtani, Székelyföld déli részének megszállására a Dálnoki Miklós Béla lovassági tábornok vezette gyorshadtestet küldték előre, melynek lovas és gépkocsizó dandárjai szeptember 12-én érték el megyénket. Erdővidékre Székely­udvarhelyről a Vargyas–Olasztelek–Barót–Nagybacon útvonalon érkeztek, onnan 13-án Mikó­újfaluba, majd az Olt völgyén végighaladva jutottak el Sepsiszentgyörgyre, ahonnan kisebb egységek a környező falvak megszállására indultak.
A honvédcsapatok egy másik része 12-én felszabadítva Csíkszeredát, másnap a Nyer­gestetőn áthaladva érkezett Kézdivásárhelyre, ahonnan Kovászna, Zágon, Maksa és az Ojtozi-szoros irányába vette útját.
A sepsiszentgyörgyi bevonulás emlékeit már bemutattam a Bevonulás Sepsiszent­györgyre – 1940 című, tavaly megjelent kötetben. Az alábbiakban válogatást közlök abból a kép- és dokumentumanyagból, mely tovább bővítve, a háromszéki bevonulás történetét elevenítené fel.
Az olvasók segítségét kérném: amennyiben tudomásuk van lappangó képi vagy írásos anyag létéről, szíveskedjenek akár a szerkesztőség címére, akár nekem ezeket eljuttatni a felhasz­nálás utáni azonnali visszaküldés kötelezettsége mellett. Amennyiben pedig olyan idős rokonaik, ismerőseik vannak, akik mesélni tudnak az egyes helységekbe való bevonulás lezajlásáról, kérem, jegyezzék le emlékeiket, vagy értesítsenek, hogy magam beszélgethessek el velük. Ezáltal tovább gazdagíthatnánk önismeretünket, és történelmünk egy fontos szeletét bővítve menthetnénk át az utókor számára. Posta­címem: József Álmos, 520023 Sepsiszent­györgy, Gödri Ferenc utca 19/5/D/3., telefon: 0745 709 930, e-mail: almosj@yahoo.com.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2011-09-10: Múltidéző - :

Tatrangi Sándor-népiskola

A falu első, 1648-ban név szerint említett iskolamestere Szárazajtai Gergely volt. 1668-tól Kánai József lett a mester, aki után a 17. század végéig szám szerint még tizenegyen tanították a betűvetést. Széplaki Mihály idejében, 1704. április 14-én porig égett a falu. A lakosság java része az ellenség elől Moldvába menekült.
2011-09-10: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Székelyföld hangulatai
Székelyföld hangulatai címmel ma 18 órakor kezdődik program Sepsiszentgyörgyön a Bástya kávézó emeleti részén. Ez alkalommal osztják ki a hatodszor megrendezett Háromszéki Ifjúsági Fotó- és Rövidfilmverseny idei díjait, és megnyílik a fotókiállítás.