Az RMDSZ számára jelenleg nem prioritás, hogy együttműködési lehetőségeket keressen más romániai magyar politikai szervezetekkel a jövő évi helyhatósági és parlamenti választásokra – jelentette ki az Agerpres hírügynökségnek Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ februárban leköszönt elnöke. Az MPP és a bejegyzés előtt álló EMNP képviselői ezzel ellentétes véleményüket fogalmazták meg, szerintük fontos az összefogás – de mindenekelőtt abban értenek egyet, hogy a Markó-vonal levitézlett, eljött az ideje a váltásnak.
Az RMDSZ-nek most az a fontosabb, hogy megpróbálja megszólítani szavazóbázisát, és nem az, hogy más magyar politikai szervezetekkel lépjen szövetségre – nyilatkozta Markó Béla, aki szerint az MPP-nek és a bejegyzés előtt álló EMNP-nek azonosak a céljai: szembe akarnak szállni az RMDSZ-szel, meg akarják törni a szövetséget. Ezek az egykori, kivált tagok továbbra is az RMDSZ lejáratásával próbálnak szavazókat szerezni konkrét programok felmutatása helyett, de csak azt akarják, amit az RMDSZ már elért: mandátumokat, hatalmat – véli a volt szövetségi elnök, aki nem jósol nagy sikert az ellenfeleinek: úgy látja, az MPP a 2008-as önkormányzati választásokon elért "szerény" eredményei ellenére el fog tűnni. Markó bírálta az EMNP bejegyzését kezdeményező Tőkés László EP-alelnököt is: "Néhány éve az Európai Parlamentben dolgozik, de nem tudok arról, hogy bármit is megoldott volna ott".
Nem meglepő, hogy Markó Béla húsz év után így nyilatkozik, mert látható, hogy mennyire érdekli az emberek véleménye – kár viszont, hogy nem tanult az elmúlt tíz évből, mikor csapatával egymillióról négyszázezerre tornászták le a szavazóbázisukat, és a monopolhelyzethez való makacs ragaszkodásból inkább román pártokkal cimborálva, különféle bukaresti trükkökkel és intézkedésekkel próbálják távol tartani versenytársaikat – válaszolta Toró T. Tibor, az alakuló EMNP ideiglenes elnöke, leszögezve: mi mindenkivel együtt akarunk működni, aki a nemzeti ügy érdekében akar cselekedni. Remélem, hogy Markó befolyása egyre csökken, és a fiatalabbak megértik, hogy a következő években nem a kiszorítósdi, hanem az együttdolgozás és munkamegosztás ideje jön el. Toró szerint Markó Béla eddig is csak akkor volt hajlandó együttműködésre, amikor rákényszerült: a 2009-es EP-választásokon, miután 2007-ben a magyar közösség külön is megválasztotta Tőkés Lászlót. Kelemen Hunor jelenlegi RMDSZ-elnök azonban óvatosabban fogalmaz, és remélem, hogy elegen vannak, akik emlékeznek az RMDSZ első éveire, mikor a konszenzusorientált döntés volt a divat, és valóban ernyőszervezet volt a szövetség – tette hozzá, majd felelevenítette: akkor kezdtek elhúzódni sokan, amikor az RMDSZ "homogén és áramvonalas" párttá alakult. Ennek az eredménye a mai többpárti berendezkedés, ami működne is, ha nem lennénk kisebbségi helyzetben.
Az MPP részéről Kulcsár-Terza József, a Kovászna megyei szervezet elnöke reagált: Markó Béla idejétmúlt politikus, távoznia kellene, mert húsz év alatt csak sötétségbe sodorta az erdélyi magyarságot. A jobboldali politizálásnak jött el az ideje, ennek mentén kell összefogni, hogy "mentsük, amit még menteni lehet". Posztkommunista felfogású pártvezetőkkel ma már nem lehet előre lépni, ha nem sikerül legyőzni az RMDSZ-t, Székelyföld nem bírja ki – véli a polgári politikus, aki szerint igenis fontos az erők egyesítése.
Az egyetértés azonban a jobboldalon sem teljes, Tőkés László pár napja úgy nyilatkozott, hogy az MPP elveszítette hitelét és tagságát is, a "pártlogikán alapuló, kizáró jellegű összefogás" pedig nem célszerű, ezzel nem lehet az RMDSZ politikai egyeduralmát megtörni.