A papírforma szerint 810–830 lejt visz haza egy átlagos háromszéki alkalmazott, miközben az országos átlag nettó fizetés 1400 lej körül mozog – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője.
A valóság valószínűleg nem ennyire sötét, hiszen sokan kapnak többet, mint amennyi a könyvelési és adózási nyilvántartásokban szerepel, de az állami szerveknek a hivatalos adatokat kell feldolgozniuk. Ezek is beszédesek: a legszegényebb délnyugati, illetve északkeleti megyék szintjén állunk.
A háromszéki bruttó átlagbér augusztusban 1130 lej volt, a munkanélküliség 7,8 százalék, amivel hátulról az ötödik helyet foglaljuk el, valahol Vaslui és Dolj között (az országos átlag 4,8 százalék). És itt jegyzik országos szinten a legtöbb segélyezetlen álláskeresőt: ezek aránya eléri a 80 százalékot, azaz csak minden ötödik érintett jogosult a munkanélküli-segélyre. A magyarázat abban rejlik, hogy bizonyos juttatásokhoz, ingyenes tanfolyamokhoz, tanácsadáshoz csak bejegyzett állástalanként lehet hozzáférni, sokan ezért jelentkeztek az ügynökségnél. Kelemen elmondta: a jelenlegi 7332 segélyezett munkanélküliből alig 486 idei végzős, ők hat hónapig jogosultak 250 lejes segélyre, ha nem jutnak be egyetemre.
Az álláskínálat sem túl szívderítő: 407 cég összesen hetven munkahelyet kínál a szeptember 23-ára meghirdetett munkaerőbörzén, s bár az állam a valamiért hátrányos helyzetűnek minősített személyek alkalmazását támogatja, a tapasztalat szerint nemigen kapnak a lehetőségen a munkaadók. Idén e téren is stagnál a piac, számottevő mozgást, előre- vagy hátralépést nem észleltek, kevesen váltogatják a munkahelyüket, és a fizetések is megálltak a tavalyi, tavalyelőtti szinteken. Jelenleg mintegy 3900 céget és 49 500 alkalmazottat számlálnak Háromszéken.