Éljen Háromszék, na de miből?

2011. szeptember 14., szerda, Máról holnapra

Nem öröm olvasni, még rosszabb tudomásul venni, hogy Háromszék úgy fejlődik, mint púpos gyermek a prés alatt. Alacsonyak a fizetések, a nyugdíjak, egy helyben toporog a gazdaság, nincs kenyérkereseti lehetőségük a képzett, tanult fiataloknak.

A statisztikai adatokat kiforgatva-beforgatva a megye vezetői az ellenkezőjéről győznének meg, de újra és újra azzal kell szembesülnünk, az elmúlt huszonegy év lehetőségei úgy peregtek ki ujjaik közt, mint a homok. Nem csoda tehát, hogy nekivágnak a világnak fiataljaink, s mi fájóbb, egyre közönyösebbek a itthon maradók.
Már a kilencvenes években tömegesen hagyták el szülőföldjüket nemcsak az értelmiségi fiatalok, hanem a jó szakmunkások is, egyrészt a nehéz megélhetés okán, másrészt – s ezek voltak többen – a változások reménytelen lassúsága miatt. Ráadásul a magánosítás kifosztotta a megyét, az a néhány, viszonylag jól működő gyára, üzeme is idegen kézre került, majd bezárt, melyet még a múlt század elején alapítottak – cigarettagyár vagy szövőgyár, hogy most a többit fel se emlegessük.
És Brassó egyre beljebb nyomul. Mint a mágnes, vonza magához tehetséges fiataljainkat, s giccses szórakoztatóiparával, városok, falvak környékén épülő tájidegen villáikkal fellazítják világunkat. Hivalkodó jómódjukkal, ragadozó természetű vállalkozóikkal mintha folymatosan arra figyelmeztetnének: ők az urak e honi csárdában. A sepsiszentgyörgyi mozi története csak jelentéktelen kis példa erre. Hasonló helyzet alakult ki a vendéglátásban, holott ez az ágazat lett volna hivatott virágzó vállalkozásokat, fehérebb kenyérkereseti és álláslehetőséget biztosítani az itt élő embereknek. Miközben A borvíz útjának nevezett helyi okoskodás egyelőre alig ér többet, mint falábon a borogatás.
Nyílt titok, hogy Bukarest etnikai bizonytalanságra hivatkozva eltanácsolta innen a külföldi befektetőket. S lám, az RMDSZ, mely több ízben is a hatalom részese volt, vagy nem tudta, vagy nem is akarta ellensúlyozni mindezt. Útjaink rosszak, településeink lassan, ráérősen fejlődnek, iparunk jószerével nincs, alig épült új iskola, kórház meg talán kettő, illetve a bodzafordulóival három, de mint tudjuk, az is végül az előpataki izomsorvadásos betegek menedékévé vált. Bár folyamatosan csökken a gyermeklétszám, jónevű iskoláink szűknek bizonyulnak, mások elnéptelenednek, s az egyetemnek még legalább húsz év kell, hogy a felsőfokú tudás fellegvárává váljék.
Mintha minden erőnk, energiánk, tudásunk, jóra való törekvésünk abban merülne ki, hogy megmaradjunk. Csak hát ahhoz élni kellene. Na, de miből?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 44
szavazógép
2011-09-14: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Éhbérért dolgozunk

A papírforma szerint 810–830 lejt visz haza egy átlagos háromszéki alkalmazott, miközben az országos átlag nettó fizetés 1400 lej körül mozog – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője.
2011-09-14: Közélet - :

Tőkés László a ciánalapú kitermelés ellen

A verespataki bányaberuházás veszélyeire hívta fel a figyelmet napirenden kívüli felszólalásában Tőkés László képviselő, az EP alelnöke az európai testület strasbourgi plenáris ülésén. Tőle függetlenül Cătălin Sorin Ivan román szociáldemorkata delegációvezető is az EP vonatkozó határozatának betartására szólította fel az Európai Bizottságot, illetve a román kormányt.