HULLJON A FÉRGESE? A romániai politikusok tanévkezdéskor ott tolongnak az iskolák udvarán, és szívhez szóló beszédekben köszöntik a gyermekeket.
Így tett a hazai közéletben szinte ismeretlen Valeriu Vreme távközlési miniszter is, aki azt fejtegette, kormányának az a célja, hogy egyre kevesebb nyugdíjas legyen. Hogy milyen módszerekkel szándékoznak megritkítani az idős emberek számát, szerencsére nem mondta el. (Realitatea)
SOK A KÖLTSÉG, KEVÉS A LEJ. Havi 356 euró, 1800–1900 lej a kiadása egy átlag háztartásnak, ennek 42 százalékát élelemre, 7,2 százalékát cigarettára és alkoholra költi a lakosság, azaz 1–1,5 százalékkal többet, mint 2008-ban. Az elmúlt három évben nem nőtt a lakás karbantartására költött összeg, ez továbbra is 18,6 százalék. A havi kiadások 6 százalékát sem teszi ki az, amit személyszállításra fordít a lakosság. Egy másik felmérés szerint jó ideje keveset takarítunk meg. Átlag 1193 eurós banki letétje van egy alkalmazottnak, háromszor kevesebb, mint amennyit a csehek, és négyszer kevesebb, mint amennyit a lengyelek megtakarítanak. (Erdély FM)
DRÁGA A HÁBORÚ. 2004-től napjainkig Románia 800 millió dollárt költött a külföldi hadszíntereken harcoló katonai egységei fenntartására. Ugyanebben az időszakban Afganisztánban 18, Irakban 3, Boszniában egy katonája halt meg, és 148 megsebesült. 2009 nyarán Románia visszavonta csapatait Irakból, de kb. 500 katonával bővítette Afganisztáni állományát. (Cotidianul)
VAGYUNK ÉS MARADUNK. Nagyjából ugyanannyi diák folytatja magyar nyelven tanulmányait idén Romániában, mint az elmúlt években – derül ki a megyei tanfelügyelőségek egyelőre hozzávetőleges adataiból. Hétfőn mintegy 60 önálló magyar tanintézményben szólalt meg a tanévkezdést jelző csengő, ez kettővel több, mint tavaly, ugyanis idén a partiumi Margittán és Szalontán magyar iskola létesült. (Krónika)
MAGÁNMENEDZSMENT. Első körben az Oltchim, Electrica, Hidroelectrica, az Országos Kőszéntársaság és a Romarm fegyvergyár élére neveznek ki a magánszférából menedzsert. Ezt hétvégén jelentette be a gazdasági minisztérium. Azt remélik, az új vezetéssel nyereséges lesz mind az öt vállalat. Tavaly ugyanis az Országos Kőszéntársaságnak 638 millió lejes vesztesége volt, míg a Hirdoelectrica nyereséges volt, tavaly például 292 millió lejes profitot könyvelt el. A Nemzetközi Valutaalap kérte a kormányt, hogy versenyképes, a politikumtól független vállalatvezetések jöjjenek létre. (Erdély FM)