A két napja kezdődött tanév egyik legnagyobb újdonságának tartja Keresztély Irma főtanfelügyelő, hogy mostantól tanév elején és végén olyan ismeret-ellenőrző felmérést végeznek minden osztályban, amely elsősorban a vizsgált időszak alatt szerzett tudást, a mérhető fejlődést mutatja meg. Emellett a hiányzások visszaszorítása és az értő olvasás tanítása képezi az oktatás fő stratégiai elemeit.
Románia oly mértékben lemaradt a tíz évvel ezelőtt megkötött, az oktatás fejlesztését szorgalmazó lisszaboni egyezmény célkitűzései mögött, hogy legalább három területen sürgősen tennie kell a mutatók javítása érdekében – derül ki a közzétett statisztikai adatokból.
Az iskola korai elhagyása ellen idéntől szigorúbban ellenőrzik a hiányzásokat, az elméleti és középiskolákban már az első félévben bevezetik a mágneses belépőkártyákat, és az osztályfőnökök hetente, de akár naponta is összesítik a hiányzásokat, iskolai szinten pedig havonta jelentés készül a lógókról. Első osztálytól tizenkettedikig kötelezővé válik az olvasásgyakorlat, a középiskolában az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektetnek a helyesírásra. A legnagyobb szervezést a tanév eleji és végi felmérések igénylik, a következő hetekben módszertani csoportok foglalkoznak a tesztek összeállításával, amelyek a tanév elején és végén a belépő, illetve kilépő tudást mérik, vagyis azt, ki mennyit fejlődött. Ezeket az ellenőrzőket már idén ősszel megíratják a tanulókkal minden alaptantárgyból, az eredmények csak tájékoztató jellegűek, nem kerülnek a naplókba. A főtanfelügyelő szerint ezzel nem az a cél, hogy megbélyegezzék az iskolákat, osztályokat, az egyes tanulókat, hanem hogy segítsék az egyénre szabott fejlesztést, a mindenkinek saját képességei szerinti oktatást.