Életünk állandóan az idő függvényében zajlik, de ritkán tudatosul bennünk, hogy ez milyen csapdákat tartogat számunkra.
Lehetne úgy érvelni, hogy elég, ha éljük az életünket, és kész, az idő telik, nincs mit tennünk, amúgy minek annyi elmélkedés. A mindenkori kiszámítottság, a nagyon beosztott élet megakadályozza a véletlen vagy inkább váratlan lehetőségek kiaknázását. Másfelől pedig fittyet hányni az időre azzal a veszéllyel jár, hogy egy illuzórikus világba sodródunk, ahol a képzelet játssza a főszerepet.
A gyerekek várják, hogy felnőjenek, szeretnék felgyorsítani az időt, mindig terveznek: "tűzoltó leszek, katona, vadakat terelő juhász..." – írja József Attila. Aztán jön a párkeresés időszaka, a várakozás az újabb fordulópontra: sikerül-e karriert építeni, majd a gyerekvállalás, gyerekvárás. Ha mindez teljesült, akkor a gyerekünktől várjuk el, hogy végigfussa a jól ismert kört. Csak az érdekel még, hogy a gyermekem hogyan érvényesül, azért aggódom, kap-e megfelelő partnert – mondják sokan, és már át is tértek egy másik idősíkra, a gyerekük életének idősíkjára.
Szinte hallani vélem a felháborodott megjegyzést: Hát ez az élet rendje, értelme, ki akarja ezt tőlünk elvitatni? Csakugyan, mindenkinek jogában áll így gondolkodni, de közben valami nem marad ki, nem vész el az életünkből?
A témát többen feldolgozták, film is készült belőle, amikor a kisfiú hirtelen felnőttként ébred, kihagyva az előző érési szakaszokat. Többnyire paródia készült erről, mert annyira nevetségesnek tűnik így minden, pedig sokszor mi is csak azt kívánjuk, amit a gyerekek: előreszaladni az időben. Anélkül, hogy észrevennénk, mindig a jövőben élünk, és így adjuk át ezt a látásmódot gyerekeinknek is. Persze, nem lenne jó jövőkép nélkül élni, soha nem gondolni a mi lesz-re, hiszen gondolkodó lények vagyunk, és így tudjuk megtervezni az életünket, a termelést, a világ alakulását...
Az idős emberek az időben ellenkező irányban haladnak: a múlt felé. Újraélik a már elmúlt eseményeket: a gyermekek sikereit, szárnybontogatását, gyerekkorát, aztán saját életük mozzanatait: sikereiket, munkahelyi élményeiket, párkapcsolatukat, ifjúságukat s legvégül gyermekkorukat.
Ilyenkor tudatosul bennük, hogy milyen is volt az életük, hogyan zajlott minden. Meg merhetné valaki kérdőjelezni ennek jogosságát? Nem.
Mindkét esetben azonban elmulasztunk valamit: észrevenni, örülni a jelennek. Meglátni, hogy a gyerekünk, párunk most igényli a figyelmünket, szeretetünket, nem utólag bánkódni az elmulasztott lehetőségek miatt. Észrevenni, hogy már harmincadszor meséljük az unokának a saját ifjúságunkat, és egyszer sem kérdeztük meg, ő hogyan áll az övével.
Egész életünkben a jövő és múlt közt vergődtünk, és csak egy dolgot mulasztottunk el: megélni a jelent.