Még a viszonylag gyors európai uniós csatlakozásra leginkább esélyes Horvátországban is további reformokat sürget az Európai Bizottság hamarosan kiadandó bővítési jelentésében, a térség többi államában pedig sok esetben a reformok megtorpanását állapítja meg.
A Törökországról szóló jelentésrész tisztességesnek nevezi a közelmúltbeli választást, de több területen ― például a véleménynyilvánítás szabadságának biztosításában, a hadsereg polgári ellenőrzésében és a nem muzulmán közösségek jogainak biztosításában ― további javulást lát szükségesnek. A dokumentumcsomag Horvátországot, Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Törökországot, Szerbiát, Montenegrót és külön Koszovót értékeli az uniós értékek és integráció szempontjából. Közülük egyedül Zágrábnak van esélye arra, hogy viszonylag rövid távon csatlakozzék az EU-hoz. Egybehangzó vélemények szerint a hivatalosan tagjelölt Törökországnak a legtávolabbiak a csatlakozási esélyei.
Megkétszereződött az orosz fegyverkivitel
Oroszország a más országokkal való haditechnikai együttműködésben szigorúan betartja a nemzetközi előírásokat és kötelezettségeket, és nem engedi meg, hogy további korlátozásokat kényszerítsenek rá ― jelentette ki Vlagyimir Putyin Moszkvában. Az orosz államfő az általa létrehozott haditechnikai együttműködési bizottság ülésén leszögezte: Oroszország betartotta és be is tartja a haditechnikai export ellenőrzésének előírásait, ,,de nem vesz figyelembe egyéb korlátozásokat, amelyeket egyoldalúan vagy átpolitizált megfontolásból akarnak rákényszeríteni. Az orosz fegyverszállítmányok szerinte kizárólag arra szolgálnak, hogy erősítsék az adott országok védelmi képességét, és elősegítsék az érintett térségek biztonságát és stabilitását, s ez Oroszország számára abszolút elsőrendű szempont." Vlagyimir Putyin elmondta: 2001 óta az orosz fegyverexport gyakorlatilag a duplájára nőtt.
40 000 év börtönbüntetés
Közel 40 000 év börtönbüntetést szabott ki egy spanyol bíróság a 2004 márciusában Madridban vonatok ellen végrehajtott merényletek három fővádlottjára. Ez a halmazati büntetés a legtöbb, amelyet a spanyol törvények szerint elvileg ki lehet szabni, gyakorlatilag fejenként 40 év elzárást jelent. A marokkói Dzsamal Zugamot a robbanószerkezetek elhelyezésében találták bűnösnek, az ugyancsak marokkói Oszman el-Gnavit és a spanyol José Emilio Suárez Trashorrast a merényletekhez szükséges ,,közreműködőknek" tekintette a bíróság, ők szerezték be a robbanóanyagokat. Viszont felmentették a spanyol főváros központi pályaudvarán 2004. március 11-én elkövetett, 191 halálos áldozattal és 1841 sebesülttel járó merényletek egyik feltételezett szervezőjét, Oszman Rabeit, aki Egyiptomi Mohamed néven vált ismertté. A 28 vádlottból összesen hetet mentett fel a madridi bíróság.
Lemondott Bush imázsguruja
Lemond külügyi államtitkári posztjáról Karen Hughes, akit George W. Bush amerikai elnök elsősorban azért emelt be kormányába, hogy javítson az Egyesült Államok nemzetközi megítélésén. Hughes egyike az amerikai elnök azon tanácsadóinak, akik a második elnöki periódusának vége felé közeledő, lassan ,,béna kacsává" váló Bush biztos texasi hátterét jelentették, és akiknek a száma az utóbbi hónapokban megfogyatkozott. Az Egyesült Államok megítélése cseppet sem javult azóta, hogy a korábban tévériporterként és médiaszakértőként dolgozó Hughes két éve imázsjavító kampányba kezdett. Hughes feladata elsősorban az volt, hogy elfogadhatóbbá tegye a Fehér Ház politikáját, céljait, nézeteit.