TÖRTÉNELEMBŐL ELÉGTELEN. Előbb elutasította a parlament, majd megszavazta, hogy Mihály király 90. születésnapján a két ház együttes ülésén rövid beszédet mondjon. A demokrata liberálisok, mert vezérük, Băsescu nemrég leárulózta a királyt, most ízig-vérig antiregalistaként viselkedtek, s közben nagy szamárságokat mondtak. Radu Berceanu például azzal indokolta ellenérzését, hogy Mihályt kitüntette Sztálin. S mert rájött, hogy elég nagy butaságot mondott, gyorsan hozzáfűzte: ő pont 1953 márciusában született, mikor az orosz diktátor elhunyt. Különben az egész demokrata bagázsnak, élén az államfővel, tudnia kellene, ha 1944. augusztus 23-án Mihály nem áll át a szövetségesek oldalára, búcsút inthettek volna szép kerek országuknak.
MINDENRE VAN MAGYARÁZATA. A közszolgálati televíziónak adott interjújában Traian Băsescu ismét bebizonyította, hogy nincs az a kényes helyzet, melyből ne tudná kivágni magát. Amikor 2008-ban azt mondta egy amerikai szenátornak, hogy az oroszok transznisztriai hatalmaskodása miatt háborús konfliktusra kerülhet sor Oroszország és Románia között, csupán tesztelni kívánta az amerikaiakat – magyarázta. Mikor lányát arra kérte, hogy levédje a Népi Mozgalom elnevezést, csak biztonsági övet akart szerezni támogatóinak, a holland virágszállítmányok elleni kampány csupán az adócsalók ellen irányul. Igaz, tévedéseihez is öszvérként ragaszkodik, Mihályt változatlanul árulónak tartja, s nem megy el a parlament ünnepi ülésére. (Jurnalul naţional)
LEVÉLLEL AZ AUTONÓMIÁÉRT. A Magyar Polgári Párt háromszéki szervezetének felhívására februártól napjainkig mintegy kétszáz magyar nyelvű levelet küldtek Traian Băsescunak, melyben a feladók a Székelyföld autonómiájának támogatását kérik az államfőtől. A levélírók helyi népszavazás megszervezését is sürgetik. (Gândul.info)
SZABADABB A GAZDASÁG. Románia 37 helyezést lépett előre a legszabadabb gazdaságok rangsorában, így jelenleg a 48. helyen szerepel a kanadai Fraser intézet Freedom of the World 2011-es listáján. A hazai gazdasági környezetet a maximális 10-ből idén 7,08 pontra értékelték, szemben a tavalyi 6,58-cal. Ez elsősorban más országok gazdasági szabadságának zsugorodása miatt következett be, a kormányok ugyanis többször beavatkoztak a piac alakulásába a válság megfékezése érdekében. A közszféra méretének tekintetében Románia 53 helyezést lépett előre, így a 76. helyre került, a törvénykezés és a tulajdonjog esetén öt helyezést haladt, a 61. helyre érve. A forráshoz jutás tekintetében 17 pozíciót ugrott, elérve a 49. helyezést, a nemzetközi kereskedelem szabadságánál a 25., az üzleti szabályozás mértékének tekintetében pedig a 74. helyen szerepel. (Mediafax, mti)