Gyógyszeradó
Október elsejétől módosította a gyógyszerek úgynevezett clawback adóját az egészségügyi minisztérium. Nem új adóról van szó, csak a rendszert kívánják hatékonyabbá tenni. Az ígéretek szerint a betegeknek nem kell majd többet fizetniük, csak a gyógyszergyártóktól hajtják be a többletadót, ha túllépik az előzetesen megállapított költségvetési keretet.
A befizetés mértéke az egyes gyártók piaci részesedésétől függ: ha az állam által előirányzott költségvetés egy negyedévre százmillió lej, de a reális gyógyszerforgalom értéke 150 millió, akkor az illető gyógyszeripari cég a forgalma 33 százalékát köteles befizetni. Ritli László tárcavezető szerint eddig az elméletileg begyűjthető összegnek csak mintegy öt százalékát fizették be a gyógyszergyártók.
Elhalasztották a schengeni döntést
Az uniós belügyminiszterek tegnapi tanácskozásán a lengyel elnökség nem bocsátotta szavazásra a Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásáról szóló javaslatot. A döntést meghatározatlan időre elnapolták. Teodor Baconschi külügyminiszter szerint így sikerült kompromisszumos megoldást találni, amely nyitva hagyta a Románia csatlakozásáról szóló tárgyalásokat. Bukarest továbbra is tárgyal a tagállamokkal, és álláspontjuk megváltoztatására próbálja bírni a hollandokat és finneket. Paivi Rasanen finn belügyminiszter elmondta, Finnország a csatlakozásról szóló döntés előtt látni szeretné, hogy Románia és Bulgária előrelépett a korrupcióellenes harcban és az igazságügyi rendszer javításában. Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke biztosította Emil Bocot, hogy a néppárti miniszterek támogatják Románia schengeni csatlakozását; találkozójukon nem volt jelen a holland miniszter, de őt kollégái megpróbálják meggyőzni.
Egységet támogat a Néppárt
A romániai magyarságnak egységes képviseletre van szüksége ahhoz, hogy meg tudja őrizni és erősíteni a pozícióját, és hogy a kisebbségi jogok terén előre tudjon lépni – erősítette meg korábbi véleményét Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott megbeszélésén. Martens kiemelten fontosnak tartja a nemzeti kisebbségek számára az autonómia elérésének lehetőségét, nagyon elégedett az RMDSZ kormányzati, parlamenti és európai parlamenti tevékenységével és szerepével.
Egészségesek a holland gumók
Csak veszélytelen és viszonylag könnyen eltávolítható lárvafajtát találtak a Bihar megyei vámoknál visszatartott holland tulipánhagymákban a mezőgazdasági minisztérium növény-egészségügyi szakemberei – közölte Valeriu Tabără tárcavezető, aki szerint indokolt az óvatosság, mert tavaly egy külföldi gumószállítmánnyal olyan baktérium került be Romániába, amely a 2011-es tavaszi burgonyatermés nagy részét megfertőzte.