Budapesten nem vonnak vissza további elismeréseket
A főváros "egyáltalán nem" foglalkozik azzal, hogy újabb díszpolgári címet vonjon vissza – közölte Tarlós István főpolgármester tegnap. A városvezető Kertész Ákos író díszpolgári címének előző napi visszavonása kapcsán elmondta: az ügyben "nem különösebben foglalt állást", de a Fidesz–KDNP-frakció előterjesztését megszavazta, mert egyetért vele.
Az író "lelki színvonala" nem éri el azt a szintet, hogy foglalkozzon vele – közölte. Ha valaki a nemzet fővárosának díszpolgára akar lenni, az a saját népéről "az én értelmezésemben nemzetgyalázó mondatokat nem vethet papírra, és nem közölheti a nagy nyilvánossággal" – jelentette ki Tarlós. Kertész Ákos díszpolgári címének visszavonásáról szerdán döntött a Fővárosi Közgyűlés, az előterjesztést húsz igen, kilenc nem és két tartózkodó szavazattal fogadta el a testület. Németh Zoltán, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője azt mondta: "Kertész Ákos nem méltó arra, hogy továbbra is a főváros díszpolgára maradjon, érdemtelenné és méltatlanná vált azon magyargyalázó kijelentései után", amelyeket az Amerikai Népszavában megjelentetett.
Vádolják Sarkozy volt munkatársait
Hűtlen kezelésben való bűnrészesség gyanújával vádat emelt tegnap a vizsgálóbíró Nicolas Sarkozy francia államfő két egykori munkatársa és barátja ellen a francia médiában Karacsigate-ként emlegetett ügyben folytatott nyomozás során. A gyanú szerint Edouard Balladur egykori miniszterelnök 1995-ös elnökválasztási kampányához illegálisan jutott pénzekhez egy Franciaország és Pakisztán közötti katonai szerződés nyomán. Sarkozy ekkoriban pénzügyminiszter és Balladur kampányának szóvivője volt. Az elnöki hivatal tegnap közleményben tudatta, hogy az államfőnek semmilyen szerepe nem volt a kampányfinanszírozásban. Nicolas Bazire-t, Balladur volt kabinetfőnökét és kampányának vezetőjét szerdán vették őrizetbe, kihallgatását követően csütörtökön elengedték, szabadlábon védekezhet. Az államfő egyik legjobb barátjának számító Bazire jelenleg az LVMH luxusipari vállalatot vezeti. Ügyvédje, Jean-Yves Liénard azt közölte, hogy ügyfelének semmi köze nincs az egész ügyhöz, és határozottan tagadja az ellene felhozott vádakat. A másik megvádolt személy, Thierry Gaubert, Sarkozy kommunikációs tanácsadója volt a kilencvenes években. Franciaország 1994-ben 820 millió euró értékű megállapodást kötött Pakisztánnal három Agosta 90–B típusú tengeralattjáró eladásáról. Az ügyben közvetítő francia-libanoni üzletember, Ziad Takieddine az akkoriban legálisnak számító jutalékokból azonban a gyanú szerint kenőpénzeket juttatott vissza a francia döntéshozókhoz.