Románia és Bulgária schengeni övezethez történő csatlakozását támogató határozatot fogadott el tegnap az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén. Korábban Hollandia és Finnország ellenállása miatt nem született döntés a két ország befogadásáról a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe.
A nagy többséggel elfogadott határozat szerint az uniós tagállamoknak félre kell tenniük a nemzeti populizmust, és kizárólag az előre megállapított csatlakozási kritérium alapján kell ítélkezniük. A képviselők felszólították az EU-tagországok állam- és kormányfőinek tanácsát, hogy tegye meg a szükséges lépéseket Bukarest és Szófia csatlakozásának érdekében.
A szerdán lefolytatott plenáris vitában a képviselők túlnyomó többsége amellett érvelt, hogy ne alkalmazzanak kettős mércét. Gál Kinga fideszes EP-képviselő hangsúlyosan emlékeztetett arra, hogy az unió korábban már sokszor követett el – később nehezen helyrehozható – hibát a kettős mérce alkalmazásával. Ezt szerinte most nem szabad megismételni. Az MSZP-s Tabajdi Csaba úgy fogalmazott, hogy ez a mostani vita az európai szolidaritás válságát mutatja, azt, hogy még mindig vannak az unióban első- és másodrendű tagállamok. A képviselő szerint elfogadhatatlan, hogy Finnország és Hollandia engedve a populista nyomásnak, olyan új feltételeket támaszt Románia és Bulgária számára, amelyekről korábban nem volt szó, és amelyeket jelenleg sem fogalmaztak meg pontosan. A jobbikos Szegedi Csanád ugyanakkor azt mondta felszólalásában: addig nem tudja támogatni Románia schengeni csatlakozását, amíg a székely területi önrendelkezés vagy az érmelléki magyarok autonómiakérdése megoldatlan marad.
A román külügyminisztérium üdvözölte az EP támogató határozatát. A tárca közleménye szerint az EP-ben leadott támogató szavazatok azt a határozott politikai üzenetet továbbítják, hogy Románia hamarosan csatlakozhat a schengeni övezethez. A román külügyi tárca üdvözölte azt is, hogy az EP frakciói és az európai parlamenti képviselők a parlamenti vitában általában építő jellegű és elvszerű álláspontot képviseltek, és elismerték Románia felkészültségét a schengeni tagságra.
Az EU két, sorrendben utoljára felvett tagállamának már tavasszal az övezet tagjává kellett volna válnia, de akkor Franciaország és Németország kifogásokat emelt arra hivatkozva, hogy a két országban igen elterjedt a korrupció. Az EU belügyminisztereinek szeptemberi ülésén nem született döntés, mivel Hollandia és Finnország ellenezte a két ország integrációját. Döntés várhatóan az EU állam- és kormányfőinek október végi találkozóján születik.