Belföldi hírek

2011. október 14., péntek, Belföld

Kisebbségi jogvédelmi javaslatok
Három törvénytervezetet nyújtott be a parlamentben Máté András és Márton Árpád RMDSZ-képviselő, ezek mindegyike a kisebbségi jogok védelmét célozza, ezen belül a kisebbségi nyelvhasználat kiterjesztését és minél szélesebb körű alkalmazását.

A köztisztviselők jogállására vonatkozó jogszabály előírja, hogy azokban a közigazgatási egységekben, ahol valamely kisebbség aránya meghaladja a húsz százalékot, az állampolgárokkal közvetlen kapcsolatban álló köztisztviselőknek ismerniük kell az illető kisebbség nyelvét. A módosítás értelmében azok a köztisztviselők, akik beszélik az illető kisebbség nyelvét, tízszázalékos béremelésben részesülnek. A helyi közigazgatási törvény módosításának alapját is ugyanez az elgondolás képezi: a helyi hatóságok apparátusának alkalmazottjait is megilleti az említett béremelés, ha a húsz százalék feletti kisebbség nyelvét ismerik. A harmadik módosítás szerint nem tekinthetők diszkriminatív jellegűnek azok a jogi normákba vagy nemzetközi egyezményekbe foglalt pozitív szabályozások, amelyeknek célja valamely nemzeti kisebbséghez tartozó személyek jogainak védelme. Mivel jelenleg a törvényes rendelkezések ellenére a gyakorlatban sok esetben nincs lehetőség az anyanyelven történő ügyintézésre, a kezdeményezők úgy vélik, az általuk javasolt béremelés kedvezően fog hatni a kisebbségi nyelvhasználat széles körűvé válására.


Tüntetés a megbélyegzés ellen
A román nép kollektív megbélyegzése, valamint a románokat ért franciaországi hátrányos megkülönböztetés és idegengyűlölet ellen tüntetett mintegy száz ember tegnap Franciaország bukaresti nagykövetsége előtt, miután francia televíziós és rádiós műsorokban az elmúlt időszakban többször sértő módon nyilvánítottak véleményt a románokról. A tiltakozó akción egy levelet is felolvastak, amelyben a résztvevők felszólították a francia népet, hogy akadályozza meg a román népet érintő sértő és megbélyegző kifejezések használatát.


Megújult a legrégebbi székely kapu
Több mint kétszáz éves restaurált székely kaput adtak át tegnap Csíkszentgyörgyön. A Tekse-porta bejáratát őrző, 1775-ből származó székely kapu a legrégebbi Szé­kelyföldön az eredeti helyén megőrzöttek közül. A felújítás nyomán a tulajdonosok elkötelezték magukat, hogy a kaput megóvják, nem bontják le, és csak a helyi polgármesteri hivatal engedélyével módosítanak rajta.


Forráslehívási tervek
Leonard Orban európai ügyekért felelős miniszter tegnap kijelentette: célkitűzései között szerepel, hogy legalább húszszázalékos lehívási arányt érjen el. "Ha nem érünk el legalább ennyit, 2013-ban hatalmas lesz a kockázat, hogy elveszítsünk néhány milliárd eurót – nyilatkozta Orban. – Csak 2013-ban körülbelül 6,7 milliárd eurót kellene elköltenünk." Románia eddig körülbelül 716 millió eurót költött a kohéziós politikák keretében, ami 3,7 százalékos lehívási aránynak felel meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2011-10-14: Közélet - :

DLP-s cáfolatok a régiótervekről

Az átszervezésről szóló tárgyalások az RMDSZ-szel és a koalícióval nem térképek alapján folynak, a demokrata-liberálisok pedig nem támogatják a magyar autonóm tartomány újbóli létrehozását – jelentette ki Sever Voinescu, a Demokrata Liberális Párt (DLP) szóvivője.
2011-10-14: Közélet - Váry O. Péter:

Külföldi hírek

Szerbia magyar vétóra számíthat
A magyar kormány erkölcsileg, jogilag és politikailag is elfogadhatatlannak tartja a szerb vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvényt – jelentette ki Martonyi János, aki szerint komoly gond lesz abból, ha Szerbia nem oldja meg ezt a problémát.