Szerbia magyar vétóra számíthat
A magyar kormány erkölcsileg, jogilag és politikailag is elfogadhatatlannak tartja a szerb vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvényt – jelentette ki Martonyi János, aki szerint komoly gond lesz abból, ha Szerbia nem oldja meg ezt a problémát.
A külügyminiszter annak kapcsán beszélt minderről, hogy az EU-tagjelölti jogállás megadását javasolta Szerbiának szerdán az Európai Bizottság. Martonyi János arra a kérdésre, hogy Magyarország vétójoggal él-e majd decemberben, amikor a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanács arról dönt, Szerbia megkapja-e a hivatalos EU-tagjelölti státust, azt mondta: a magyar kormány akkor hozza meg döntését, amikor ez a helyzet előáll. "Komoly gond lesz abból, hogyha ezt a kérdést nem oldja meg Szerbia. Azt hiszem, hogy ezzel utaltam a végkimenetelre is" – tette hozzá a külügyminiszter.
Mesterházy ultimátuma
Mesterházy Attila arra szólítja fel az MSZP-frakció ötvennyolc tagját, hogy a parlamenti képviselőcsoport jövő hétfői ülésén nyilatkozzanak, a szocialista képviselőcsoportban maradnak-e. Az MSZP elnök-frakcióvezetője ezt arra hivatkozva kérte, hogy Varju László – a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platform igazgatója – szerdán egyértelművé tette, új frakció alakításán dolgoznak, és biztos benne, hogy meglesz az ehhez szükséges tíz képviselő támogatása. A pártelnök elmondta, ezek a szavak a sajtóban és a pártban is találgatást indítottak el arról, hogy kik lehetnek a tízek, akik távoznak az MSZP-frakcióból. Mesterházy Attila szerint azonban ebben az ügyben nincs helye titkolózásnak, a nyilatkozat aláírásával pedig hétfőn világossá válik, hogy a jövőben kikből áll majd az MSZP-frakció. Még hétfőn is az MSZP frakciójának tagja leszek – válaszolt Gyurcsány Ferenc Mesterházy felhívására, hozzátéve: 2014 után ennek az MSZP-nek a parlamenti frakciójában nem fog helyet kérni. Értelmetlen dolognak tartja "ultimálni" a képviselőcsoport tagságát, mert a nyilatkozatok csak az aláírás pillanatának szólnak – fogalmazott, hozzátéve, hogy az MSZP parlamenti frakciója nincsen veszélyben, a párt átalakítása pedig kívánatos.
Mikó-tervről a Máért-ben
Az erdélyi magyarság fennmaradását és megerősödését célzó Mikó Imre Terv szerepelt többek között Magyar Állandó Értekezlet (Máért) gazdaságfejlesztési és önkormányzati szakbizottsága tegnapi ülésének napirendjén. A nemzetpolitikai államtitkárság közleménye szerint Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a résztvevők előtt beszámolt az államtitkárság jövőbeni terveiről, és kérte a megjelent szervezetek képviselőit, hogy fogalmazzák meg meglátásaikat a Bethlen Gábor Alap következő évi pályázati prioritásairól. A Nemzetgazdasági Minisztérium részéről rövid áttekintés hangzott el a Wekerle Tervről, melynek céljai között szerepel a magyarországi vállalkozások külföldi pozícionálása és megerősítése. Bemutatták a Mikó Imre Terv vitairatát, melynek alapgondolata az erdélyi magyarság fennmaradása és megerősödése. A beszámoló szerint a vitairat elkészítéséhez mind Magyarországról, mind a határon túlról komoly szakmai támogatást kaptak az alkotók.