Újabb megszorítások?

2011. október 25., kedd, Közélet

A kormány kiemelt feladata, hogy a jövő évi költségvetést a nemzeti össztermék (GDP) három százalékát kitevő államháztartási hiányhoz képest jóval kisebb deficittel tervezze meg – jelentette be tegnap Traian Băsescu. Az államfő azt követően nyilatkozott, hogy megbeszélésre hívta a kormány tagjait, és tájékoztatta őket a vasárnapi EU-csúcs fejleményeiről. Hangsúlyozta: nem merülhet fel a bérek vagy nyugdíjak csökkentése.

A megbeszélés egyik fő következtetéseként megállapodtak abban, hogy a jövő évi költségvetést nem lehet háromszázalékos deficittel megtervezni. Románia ugyanis korábban vállalta nemzetközi hitelezőivel szemben, hogy a GDP három százalékára csökkenti államháztartási hiányát, azonban Băsescu szerint még az a deficit is túl nagy, és növelheti az ország eladósodásának mértékét. Indoklása szerint Románia most drágábban jut hitelhez a pénzpiacokon, a hitelek kamatai most magasabbak, mint 2010-ben, amikor a kormánynak jelentős mértékben csökkentenie kellett a kiadásokat, és az ország gazdasága összességében sokkal rosszabb volt, mint a jelenlegi. Ez a helyzet főként azért alakult ki, mert az Európai Unió vezetői még mindig késlekednek gyors megol­dást találni Görögország problémáira, amelynek nehéz gazdasági helyzete az egész régiót leértékeli a nemzetközi pénzpiacokon. Ezért arra intette a kormányt, hogy óvatosan és felelősséggel tervezze meg a jövő évi büdzsét.
Az államfő szerint a kiadásokat kell csökkentenie a kabinetnek, és nem az állami beruházásokból kell levágnia. Az uniós alapok lehívására, az európai pénzek elköltésére is oda kell figyelnie a hatalomnak – figyelmeztetett.
Azt is hangsúlyozta: olyan megoldásokat kell találni az államháztartási hiány csökkentésére, amelyek a lehető legkevésbé érintik a lakosságot. "Semmiképpen nem merül fel a nyugdíjak és a bérek csökkentése" – szögezte le. Kitérő választ adott azonban arra a kérdésre, hogy a nyugdíjakat lehet-e növelni 2012-ben. "Meglátjuk, milyen esélyek vannak a nyugdíjak emelésére. Amit határozottan állíthatok, hogy nem csökkennek, és nem vetünk ki újabb adókat azokra" – magyarázta.
A gazdasági elemzők visszafogottan reagáltak az államfő bejelentéseire. Üdvözölték, hogy figyelmeztetett az államadósság növekedésének veszélyeire, de hiányolták, hogy Băsescu nem fogalmazott meg konkrét javaslatokat a deficit csökkentésére, nem érintette az adócsalás elleni küzdelmet, a közpénzek pazarlásának kérdését, ugyanakkor némely szakértők úgy vélik: a költségvetési hiány csökkentése egyúttal a gazdasági növekedés mértékét is csökkenti, és ez akár újabb recesszióhoz is vezethet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 533
szavazógép
2011-10-25: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Még egy lyuk a nadrágszíjra

Óvatosságra, körültekintésre intette a Brüsszelből hazaérkező Traian Băsescu a kormányt, s újra enyhén szólva beleverte a frászt a hallgatóságába, amikor bejelentette, találkozott már a miniszterelnökkel és a gazdasági tárcák vezetőivel, s kiadta az ukázt: a jövő évi állami költségvetés hiánya nem haladhatja meg az 1,5–1,7 százalékot. Eddig sem számított jóra senki.
2011-10-25: Közélet - Kuti János:

Diktátorok tündöklése és bukása (A múlt hét)

A diktátorok sokszor nemzeti hősként indulnak, vagy igyekeznek menet közben azzá válni. Fiatalon lett nemzeti hős Hitler és Mussolini is, és csúnya véget értek, akár Kadhafi. Hitlernek még sikerült öngyilkosnak lennie, és elégettette magát, de Mussolinit meggyilkolták, majd fejjel lefelé felakasztották, pedig előtte úgy istenítették, mint egy földre szállt megváltót.