MementóLőrinczi László

2011. november 2., szerda, Emlékezet

Harminc évvel ezelőtt, 1981. október 24-én hunyt el. Nemcsak unitárius lelkész, vallástanár, hanem szakíró is volt. 1898. október 27-én született Felsőrákoson, édesapja, Lőrinczi István lelkész szolgálati helyén.

A kolozsvári teológia elvégzése után (1924) ösztöndíjasként, mint missziós lelkész megy Amerikába, ahol szorgalmasan látogatja a clevelandi gazdasági akadémiát. Itt szövődik barátsága Balázs Ferenccel. 1942–48 között a Székelykeresztúri Unitárius Gimnázium tanára, majd igazgatója, s ezt követően a jelenlegi Háromszék-Felsőfehéri Egyházkörhöz tartozó Ürmös unitárius lelkésze közel negyedszázadon át. Vegyes kart szervezett, színdarabokat tanított be, gondoskodott a nép valláserkölcsi neveléséről. Kiváló pomológusként híve volt a gyümölcsfa-nemesítésnek, és mellékfoglalkozásként űzte – nem akármilyen szinten – a haszontyúktenyésztést, a témában írt szakkönyvei Székelyke­resztúron (1931), majd a bukaresti Ceres Könyvkiadónál jelentek meg (1973, 1977). Írásait a Keresztény Magvető és az Unitárius Közlöny közölte. Halálának harmincadik évfordulóján vallási ünnepségen kopját állítottak az ürmösi emlékkertben, sírját is kopja jelöli a keresztúr-timafalvi temetőben. Emlékét gyermekei és unokái őrzik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 110
szavazógép
2011-11-02: Emlékezet - Józsa Lajos:

Borsós Ferenc patikus kérelmei 1820-ban

Sepsiszentgyörgy első patikájának megnyitásáért Gáb­ráni József kézdivásárhelyi patikus és Borsós Ferenc között több hónapon át vita folyt az elsőség elnyeréséért. Borsós Ferenc 1820-ban levelet írt a királyi fő igazgatótanácshoz, amelyben kérelmét a sepsiszentgyörgyi patika megnyitásáért így foglalta össze:
2011-11-02: Riport - B. Kovács András:

Hogyan működik a csődvédelem? (Magánosítási utófejlemények) 2.

Még az autóiparnak gyártó kisebb cég is található a volt szentgyörgyi autóvillamossági és villanymotorgyár egykori épületeit ma elfoglaló vállalkozások közt – derült ki a csődvédelemről szóló riportunk múlt heti első részében. Persze attól, hogy ott a nemzetközi autóiparnak légzsáktartozékokat állítanak elő, a valamikori gyárelőd és iparág már végérvényesen a múlté. Azt azonban, hogy telepe nem vált időnap előtt rozsdatemetővé és romhalmazzá, mi több, ott némely csarnokokban ma is élet és termelés zajlik, mint láthattuk, csődvédelmi eljárások célszerű alkalmazásának köszönheti.