A Székelyföldi Geológusok Találkozója nemcsak azért figyelemre méltó, mert egy 1998-ban elkezdődött ,,baráti beszélgetés" immár Magyarországon is jegyzett tudományos fórummá nőtte ki magát (egyik szemünk sír, a másik nevet: ehhez az is hozzájárult, hogy a sepsiszentgyörgyi indulás után a rendezvény házigazdája néhány éve a csíkszeredai Sapientia EMTE, amely nem csak aulát, hanem intézményi hátteret is biztosít, nagyobb rangot adva a jövőre jubiláló tanácskozásnak), hanem azért is, mert a földtan apropóján számos, térségünkre vonatkozó, turizmust jobbító, annak véráramait frissítő javaslat kerül terítékre, amit idegenforgalmi szakembereknek, önkormányzatoknak egyaránt érdemes lenne tudomásul venniük.
Persze, ha szoktak jövőt fürkésző-formáló ötleteket jegyzetelni.
Különben azt is jó látni, hogy a földtan művelői a szakma ezredfordulós mélyrepülése után kezdenek ismét magukra találni, s talán újra felértékelődik egy elfelejtettnek és nélkülözhetőnek hitt mesterség és ,,gyönyörű tudomány", nem csak civil szerveződések szintjén, hanem munkalehetőségként is. Hogy pár éve diplomázott, fiatal székelyföldi geológusok ne feltétlenül Afrikában keressenek megélhetést... De vissza a turizmushoz: Zólya László, a csíki Pro Geologia Egyesület vezetője megemlítette, elmulasztottuk a geológiai objektumok hasznosítását. Nem kitermelésre, bányászati lehetőségre gondolt, hanem azokra a létező, érdekes feltárásokra, fejtésekre, amelyek kis odafigyeléssel, megfelelő magyarázó táblával csinosítva turisztikai célpontok lehetnének, ám ehelyett a bányabezárási munkálatokkal örökre elvesznek. Önkormányzatoknak, kistérségi társulásoknak, civil szervezeteknek kellene a huszonnegyedik órában cselekedniük megmentésük, hasznosításuk érdekében. ,,Ennek a találkozónak az is a szerepe, hogy villantsuk magunkat, jelezzük, létezik egy ilyen szakma, mert hallatnunk kell hangunkat, ha a döntéshozók intézkedései károsíthatják a környezetet, vízkészletet, vagy földtani értéket veszélyeztetnek" — fogalmazott, mintegy jelezve székelyföldi települések gazdáinak, képviselő-testületeinek: van, akihez véleményért fordulni. Ennél tovább ment javaslatával Vofkori László, a Sapientia docense, aki térségünkben geoparkok létesítését javasolta. Ezek olyan geológiai értékek, látványosság környezetében létrehozható, védett övezetek, amelyek nem csak a földtani örökség megőrzését teszik lehetővé, hanem a geoturizmus fellendítését is szolgálják. Olyan helyek, ahol akár tanítani, oktatni is lehet, ahol ,,meg lehet fogni az ifjúságot". Vofkori egyik kulcsmondata: a helyi lakosságban is tudatosítani kell a geológiai, ökológiai értékek fontosságát, s az önkormányzatok felelőssége szintén jelentős...
A többi már szakma és elszántság, tenni akarás, tenni tudás kérdése. A sokat és rendszerint pátosszal emlegetett székelyföldi turizmus néhány láncszemét erősíthetik a földtan ismerői, pártolói, hasonlóan más szakmák, értékek képviselőihez. Ehhez persze nem elég a helyhatóságok nyilatkozatözöne, hangzatos szava, cselekvés nyűgétől mentes nagymonológja, mely mögött biztosan csak bizonytalan tervek sokasága, vitatható jövőkép sejlik.