Európai energiafolyosók

2011. november 2., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Akciótervet dolgoznak ki az Európai Unióban az észak–déli energiafolyosó fejlesztését célzó együttműködés részeként. A folyamat – amelynek keretében a visegrádi csoport országai (Magyarország, Csehország, Len­gyelország, Szlovákia), Románia és Bulgária, valamint megfigyelőként a nem EU-tag Horvátország Közép-Európában építi ki az észak–déli irányú összeköttetéseket – még a magyar EU-elnökség alatt, februárban indult.

Az akciótervet a politikai elkötelezettséget tanúsító együttműködési megállapodás is kiegészíti majd, ezt a tervek szerint november végén írják alá az érintett országok szakminiszterei. A terveket decemberben várhatóan megerősíti az uniós tagországok állam- és kormányfői tanácsa is. A közép-európai térséget a kelet–nyugati irányú vezetékek uralják, ezeknél viszont az ellátás biztonságát veszélyeztető tényezők is tapasztalhatók, mint azt az elmúlt néhány év példái is mutatták. Ezért egyértelműen szükség van az észak–déli irány fejlesztésére.
A minisztériumi, országos hatósági, valamint független résztvevőkből álló magas szintű munkacsoport három témakörben – olaj, gáz és villamos energia – folytatta egyeztetéseit. A munkacsoport feladata, hogy azonosítsa a legfontosabb fejlesztési irányokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a közép-európai régió is tagja lehessen a 2014-re tervezett egységes energiapiacnak, újabb lehetőségek nyíljanak az útvonalak és források változatossá tételére, az ellátás biztonságának szavatolására.
Az érintett beruházások közé tartozik a magyar–szlovák gázösszeköttetés, amelynek megépítését az unió is támogatja 30 millió euróval. Az elektromos hálózatban más projektek mellett két magyar–szlovák és egy magyar–szlovén összeköttetésről tárgyalnak. A tervek között szerepel az olajellátás forrásainak bővítése is az úgynevezett közép-kelet-európai vezetékgyűrű fejlesztésén keresztül. Az energiafolyosó része lesz a magyar–román gázösszeköttetés is. Az akcióterv fontos lépés abban a vonatkozásban is, hogy elismeri e projektek fontosságát az egész unió szempontjából. A terv révén így később újabb uniós források állhatnak rendelkezésre a hálózatok és összeköttetések fejlesztésére, továbbá a piac is felmérheti a főbb fejlesztési irányokat és beruházási igényeket.(Csinta)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2011-11-02: Pénz, piac, vállalkozás - Csinta Samu:

Zöld út a devizahiteleknek

A bankok képviselőivel folytatott tárgyalások nyomán a Román Nemzeti Bank (BNR) úgy döntött, nem szigorítja a külföldi valutaalapú, ingatlanvásárlást célzó jelzáloghitelek felvételét, a korlátozás csak a devizában nevesített fogyasztói hitelekre korlátozódik.
2011-11-02: Pénz, piac, vállalkozás - :

Székelyföldi szilveszterek

A székelyföldi karácsonyi és szilveszteri programokat kínálja az őszi bukaresti idegenforgalmi kiállításon az egységes székelyföldi stand.