A néma járvány

2011. november 3., csütörtök, Család

Csontritkulás? Csonttörések? Mozgáskorlá­to­zottság? Rokkantság? Az öregek témája és gondja – vélik a fiatalok legyintve.

Pedig óriásit tévednek, mert 20–30 éves életkorig épül a csont – persze, ha van miből –, utána már fokozatosan leépül, kopik, ritkul, veszít tömegéből. Vagyis az időskori csontok egészségéről fiatalkorban kell gondoskodni. Ez volt az egyik fontos tanulsága az idei oszteoporózis világnapnak (október 20.), a csontritkulás veszélyeire figyelmeztető nemzetközi összefogásnak, amikor a szakma jeles képviselői nem a vészharangot kongatják, csak észérvekkel igyekeznek óvni mindenkit az alattomos, néma járványnak nevezett kórtól, amely kíméletlenül szedi áldozatait. A világon ma már 200 millió beteget tartanak számon, a csípőtáji törések következtében egy éven belül különféle szövődmények miatt a betegeknek több mint harminc százaléka veszíti el életét.
Közismert szakorvosi körökben, hogy 65 éves kor felett évente egyszer általában elesnek az emberek, 70 éves kor után pedig már kétszer is. Egyensúlyzavar, többféle gyógyszer egyidejű sze­dése, izomtömeg-gyengülés jelenti a törési kockázatokat. 50 éves kor felett minden 3. nő és minden 5. férfi szenved el csonttörést.
A betegség megelőzhető, de az egészséges csontépítés fiatal korban kezdődik. Szerte a világon elfogadott, hogy a megfelelő táplálkozás és fizikai aktivitás a feltétele. A megelőzéshez szorosan kapcsolódik a szűrés. A reumatológusok három lépésben határozzák meg a megelőzés kulcsát és a terápia alapját: D-vitamin- és kalciumfogyasztás, valamint mozgásgazdag, fitt életmód. Ennyit kellene, ennyit kell tenni egészséges csontjainkért. Viszont senki ne gondolja, ha ma bekap néhány vitamint, és elkezd kocogni, akkor holnapra remek formában lesznek a csontjai.
Ha már itt a baj, bekövetkezett a csontritkulás, követni kell az orvos terápiás utasításait. Legyen az orvos bármilyen kiváló szakember, ha a beteg együttműködése nem megfelelő, nem tudnak csodát tenni. A felírt gyógyszert az orvosok tapasztalata szerint egy év elteltével a betegeknek csak 30 százaléka szedi rendszeresen. Hiába mondják el többször, hogy civilizációs betegségről van szó, elégtelen a táplálkozás és a mozgás. Természetes, vitaminokban gazdag anyagok fogyasztása és a lift, gépkocsi lehetőség szerinti mellőzése ajánlott. A csontritkulás kezelése többszereplős történet, amelyben a beteg áll a központban.(MTI-Press)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 100
szavazógép
2011-11-03: Család - :

Minden baj forrása az önbizalomhiány

Csernus Imre pszichiáter nyolc évvel ezelőtt írta meg a szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára Drogma című könyvét.
2011-11-03: Család - Puskás Attila:

Szelídgesztenye és füge (Amit eszel, az az orvosságod)

Mindkét gyümölcsünk mediterrán vidéki, melegebb éghajlatot kedvel, ennek ellenére Erdélyben, sőt, megyénkben is megtalálható.