A Székely Nemzeti Múzeumba menekítették Futásfalva legrégebbi székely kapuját. Az országos műemléklajstromban szereplő ácsolt kaput a tulajdonos, Tusa Csaba adományozta az intézménynek, ugyanis az egykor virágzó Tusa-portán az utolsó gazda, Tusa Elek elhunyta után mindent kikezdett az enyészet.
Már csak a kőház romjai és a düledező kapu maradt meg. A megyében a második legrégebbi, eredeti helyén álló nagy kapuról van szó. 1833-ban készítették, ennél öregebb csak az 1816-os felsőcsernátoni kapu. Múzeumokban őriznek korosabbakat is.
A futásfalvi kaput múlt szombaton bontották le. A helybeliek bánatosan emlegették az egykori két gyönyörű házat és a hatalmas gyümölcsöst ápoló valamikori tulajdonosokat – közölte Szőcsné Gazda Enikő néprajzos muzeológus, aki a kapumentést vezeti. Mint elmondta, a végveszélybe jutott kapu Háromszék középvidékének jellegzetes, napjainkra már nagyon ritka típuspéldánya. Bízik benne, hogy helyreállítás után szerény díszítménye dacára gyönyörű arányaival és a deszkakivágások esztétikájával lenyűgözi majd a látogatókat. A kaput Zsók József sepsiszentgyörgyi vállalkozó támogatásával szállították Sepsiszentgyörgyre. Restaurálás után a Székely Nemzeti Múzeum kiállított kapusorába kerül, legfelül.