Eurózónás árnyak

2011. november 3., csütörtök, Máról holnapra

Bármilyen lassan és óvatosan is navigál az eu­rózónás tengerjáró, most már igen könnyen elképzelhetÅ‘, hogy nem kerüli el a zátonyra fu­tást. Persze az ügy továbbra is legnagyobb mér­tékben a kapitányon – vagy inkább a kapi­tá­nyi csapaton – múlik, de a döntés mindenképpen fájdalmas és presztízsveszteséggel járó lesz.

A görögök ugyanis ezúttal sem hazudtolták meg magukat. A világ most álnaiv rácsodálkozással veszi ugyan tudomásul, hogy az euróövezetbe való bejutásukat is erősen kozmetikázott pénzügyi mérlegekkel párnázták ki, de már kezdetben is élt ez a gyanú. Az euró megmentésének kényszere pedig újabb "emlékezetkieséses empátiahullámot" keltett, hogy mostanra még nagyobbat csapjon a felháborodás a Berlintől Párizsig húzódó legfontosabb döntéshozatali térségben.
Uniós szempontból jelenleg nyilván a legkisebb veszély, hogy a görög kormányfÅ‘ által hétfÅ‘n bejelen­tett döntés – miszerint népszavazást kezdeményez a múlt heti európai csúcson elért megállapodás elfogadásáról – kormányválságba, illetve az ellenzék által amúgy is régóta követelt elÅ‘rehozott választásokba torkollhat. A megszorításokat eddig is utcai zavargásokba fúló tüntetéseken elutasító görögök a legutóbbi felmérések szerint a csomagot is leszavaznák, közel 60 százalékuk szerint a megállapodás nem jó az országnak. És akkor nincs tovább.
Illetve lehet, de a görögök nélkül. Annak ellenére, hogy Jorjiosz Papandreu miniszterelnök még arról a hitérÅ‘l telefonál Angela Merkellel, miszerint a referendum Görög­or­szág eurózónában tartását erÅ‘síti meg. Ugyan­azon forrásból származó hírek szerint a német kancellár ezt megértéssel fogadja, de sokkal életszerűbb Nicolas Sarkozy párizsi üzenete, miszerint ha népszavazás, akkor egyetlen kérdésrÅ‘l szólhat: marad­jon-e Görögország az eurózónában? A többi mellébeszélés. A múlt szerdai kártyát – Angela Merkel német kancellár már háborút vizionált az egész éjszakán át tartó, végül megegyezést hozó tanácskozás elején – még egyszer senki sem játszhatja ki.
A pénzügyi világ egyre inkább a Görög­ország nélküli eurójövÅ‘re készül. Még Német­ország is, amely saját exportcéljai érdekében annak idején saját erÅ‘s márkáját áldozta fel a még erÅ‘sebbnek tervezett euró létrehozásáért. A szlovákok elutasító példája azt mutatja, hogy az eurósdi elnevezésű társasjátékban való részvételre csak a megfelelÅ‘ gazdasági potenciállal rendelkezÅ‘ államoknak van tényleges létjogosultságuk. A reménybeli piacszélesítés érdekében tanúsított befogadási nagylelkűség pedig ezek után jó eséllyel valamelyik hátsó raktárba kerül, ahol csak a múlt kiközösített, megesett árnyai bolyonganak céltalanul.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 154
szavazógép
2011-11-03: Közélet - Mózes László:

Zabolai térben ihletett alkotások

Jó levegőjű képzőművészeti kiállítás nyílt tegnap este a sepsiszentgyörgyi Lábas Ház nagytermében: nemcsak azért, mert a művek szeptember elején a zabolai Tájmisztika Alkotótáborban készültek, hanem azért is, mert a tizenegy művész alázattal, nagy érzékenységgel és természetesen szubjektíven viszonyul a tájhoz, a természethez.
2011-11-03: Közélet - :

Vita az alkotmánymódosításról

Ne legyen nemzetállam
Törölné a nemzeti jelzőt az alkotmánynak a román állam jellegét meghatározó szakaszából az RMDSZ, amelynek képviselőházi frakciója kedden beterjesztette az alkotmánymódosítással kapcsolatos javaslatait.