A roma kisebbség helyzetével foglalkozó háromnapos nyilvános fórumot tartott a Hargita Megyéért Egyesület Hargita Megye Tanácsának társszervezésében, a Hargita megyei roma fiatalok, a megyében működő ifjúsági tanácsok tagjai és több érintett település polgármesterének bevonásával a tusnádfürdői Írisz Panzióban.
Elhangzott, a cigánykérdés kétoldalú dolog. A sok esetben nemkívánatosnak nyilvánított közösség fontos lehet például a kis településeken, ahol az iskolai osztályok megszűnését éppen a beiratkozott roma gyerekeknek köszönhetően lehet elkerülni, ugyanakkor a felnőttek szakmák elsajátításával részt vehetnek a hagyományos termékek előállításában. Éppen ezért körültekintően kell kezelni a Hargita megyei romák ügyét, kölcsönös bizalommal és mindennemű alárendeltségi viszony nélkül kell együtt élniük a közösségeknek – vonták le a következtetéseket a fórumon.
Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke az oktatás, az egészségügy és a megélhetés témájában egyeztetett a cigányok Hargita megyei és országos képviselőivel. Szerinte azokkal a dolgokkal kell kezdeni a helyzet javítását, amelyek könnyen megoldhatók, és kellő lendületet, tapasztalati tőkét adnak a nagyobb horderejű problémák megoldásához. Szakmai tanfolyamok szervezését javasolta. Az ezeket sikeresen elvégzők számára álláslehetőséget biztosítanának, erre konkrét példa a székelykeresztúri tejfeldolgozó szövetkezet. Fontos a békés együttélés, szükség van közvetítő személyek alkalmazására. Ezzel munkalehetőség teremthető a valamilyen fokú végzettséggel rendelkező fiatalok számára, illetve be lehet őket vonni a helyi tanácsok döntéshozatalába mint tanácsadókat vagy közvetítőket. A jelenlévők maradéktalanul egyetértettek abban, hogy a biztos havi kereset valamelyest jó mederbe terelné a dolgokat. Egyetértettek abban is, hogy megoldásra van szükség az egészségügy dolgában is, rendszeres egészségfelmérő vizsgálatokat és tájékoztató kampányokat javasoltak. A tanácsára ilyen téren mindenképpen partnerként lehet számítani, amely segít bevonni az egészségbiztosítási pénztárt is, ahol szükséges, a helyi tanácsokkal egyeztetve szociális lakások építésére keres megoldást. A megbeszélésen jelen volt Jóni Géza, a Hargita Megyei Romák Szervezetének elnöke, akinek vezetésével megyei romastratégia kidolgozása kezdődött. Olyan befektetőt keresnek, aki azokon a településeken, ahol jelentős roma közösség él, kisvállalatot hozna létre, amelyben nemcsak cigányok, hanem más hátrányos helyzetűek is dolgozhatnának. (Hargita Megyei Sajtószolgálat)