Szent László koponyaereklyéje

2011. november 12., szombat, Magazin

A Győri Bazilikában őrzött Szent László-hermában található koponyaereklyén végzett vizsgálatok segítséget adhatnak az arcrekonstrukció későbbi elvégzésére – mondta Patonay Lajos, a vizsgálatok koordinátora a kutatás eddigi eredményeiről sajtótájékoztatón.

A Szent László-hermán és a benne lévő koponyaereklyén orvosokból, antropológusokból, műszaki szakemberekből álló kutatócsoport végzett átfogó természettudományos és műszaki vizsgálatokat a Győri Egyházmegye felkérésére. A magyarországi nemzeti ereklyék történetében mindeddig egyedülálló komplex vizsgálat célja az volt, hogy áttekintsék a koponyaereklye megtartottságát, felmérjék állapotát, illetve a megfelelő adatgyűjtést követően elkészülhessen egy esetleges arcrekonstrukció.
Az ereklye egy 60 éves kora körül elhunyt férfi koponyája, jó állapotú, mindössze néhány sérülés észlelhető rajta, amely a halál utáni beavatkozás, valószínűleg a későbbi ereklyevétel következménye – ismertette a vizsgálat főbb megállapításait Pálfi György antropológus. Tisztázódott az is, a koponyából honnan vették ki azokat a csontokat, amelyeket ereklyeként a későbbiekben átadtak más templomoknak. Hiányzik az állcsont, holléte nem ismert, pedig az arcrekonstrukcióhoz nagy szükség lenne rá. Találtak fogakat is, amelyek kopott felületűek, de szuvasodásnak nyoma sincs rajtuk. A fogak a DNS-vizsgálat alapanyagát képezik. A vizsgálat hozadéka, hogy lehetőség nyílhat a Magyar­országon és külföldön őrzött, Szent László királynak tulajdonított egyéb ereklyék felkutatására, beazonosítására.
A fejereklyetartót, a hermát műszaki szakemberek vették vizsgálat alá. A magyar ötvösművészet remekművének méreteit ezredpontossággal határozták meg. Az adatbázis információi alapján a Szent László hermának akár kicsinyített, akár valósághű változata elkészíthető teljes pontossággal.
A vizsgálat során nyert ismereteket, megfigyeléseket feldolgozzák, majd az eredményeket, továbbá az ereklye vizsgálatának menetét bemutató filmet, fotókat, valamint a vizsgálatok folyamán rögzített röntgen- és CT-felvételeket, endoszkópos képanyagot jövő márciusban kiállításon tárják az érdeklődők elé Győrött.
A herma Magyarország harmadik kiemelt nemzeti ereklyéje a Szent Korona és a Szent Jobb után. A művet némely szakértők a Ko­lozsvári testvérek közül az idősebbnek, Kolozsvári Már­tonnak tulajdonítják. 1606-ban került Győrbe, a bazilika Hédervári-kápolnájában őrzik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-11-12: Kiscimbora - :

Benedek Elek: A gyermekek faluja

Meséltem már egyszer Stibor vajdáról, arról a híres, hatalmas vitézről, Stibor vajdának szomorú végéről. Mondok róla mostan egy szép történetet.
2011-11-12: Magazin - :

Gasztrokrimi

A magyar gasztronómia kezdetét, az Újházi-tyúkhúsleves igazi receptjét és a magyar konyha elpaprikásodásának okait is megismerheti az olvasó Cserna-Szabó András és Fehér Béla közös könyvéből. Az Ede a levesben című kötetet, amely a Magvető és az M-Érték Kiadó gondozásában jelent meg, szerdán mutatták be Budapesten.