A román törvényhozás elnökeihez fordul Szili Katalin a moldvai csángómagyar gyermekek anyanyelvű oktatása érdekében. A magyarországi házelnök azt követően jelentette be ezt, hogy moldvai csángó szervezetekkel és magyarországi civil segítőikkel egyeztetett tegnap az Országgyűlésben.
A találkozón részt vettek a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) vezetői — Solomon Adrián elnök és Hegyeli Attila, az oktatási program vezetője —, valamint a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány képviseletében Várkonyi György, a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület képviseletében pedig Hegedűs Dóra elnök.
Szili Katalin elmondta, hogy jelenleg a Csángóföldön élő gyermekek mintegy tíz százaléka részesülhet magyar nyelvű oktatásban. Ezért azt kéri majd a román házelnöktől, segítsen ennek az aránynak az emelésében, és akik magyar oktatásban szeretnének részt venni, erre valóban lehetőséget is kapjanak.
,,Erre egy európai megoldást kell találni" — hangsúlyozta a házelnök. Jelenleg a magyar kormány is szerepet vállal az oktatás finanszírozásában, azonban a hivatalos moldvai szervek támogatására is szükség van — tette hozzá. Bejelentette, hogy jövő tavasszal Csángóföldre látogat, ahol számos oktatási intézményt felkeres majd.
A megbeszélésen szó esett a csángó gyermekek anyanyelvi oktatását is segítő keresztszülő-programról, amelyet népszerűsíteni kívánnak a képviselők körében. Solomon Adrián, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke elmondta, hogy jelenleg 1400 gyermek tanulja a magyar nyelvet anyanyelvként. Ugyanakkor mintegy kilencezer gyermek beszél magyarul otthon, családja körében is, ők azonban, többek között a pedagógushiány miatt nem tudnak magyar nyelven tanulni.
A magyar költségvetés idén a Petrás Incze János pályázat keretében 56 millió forinttal támogatja a csángómagyarok identitásának és magyar nyelvének megőrzését szolgáló kulturális, oktatási és kutatási programokat, valamint az intézmények fenntartását. A pályázati forráson belül a moldvai csángómagyar gyermekek magyar nyelvű oktatására szakképzett pedagógusok irányításával 31 millió forintot szán a kormány, míg a fennmaradó 25 millió forintot a csángómagyarok kulturális programjainak támogatására, tudományos programokra, szociológiai kutatásokra és pusztinai közösségi ház működtetésére ítélték oda.
Csángóföldön jelenleg 15 településen hivatalosan, három faluban pedig iskolán kívül folyik a magyar oktatás közel 1400 diák számára, 32 tanár felügyeletével. Gajdáron nyolcvan csángó elemista jár az MCSMSZ magánóráira.