Tbilisziben súlyosbodik a helyzet
Tbilisziben az újra és újra kiszorított, de visszatérő tüntetők ellen könnygázt és vízágyúkat vetett be tegnap délelőtt a helyszínre rendelt kommandós egység, majd további kommandósok, rendőrök és katonák követték, és gumibotokkal verték a szétszaladó tüntetőket a környező utcákban is — jelentette a helyszínről az Interfax hírügynökség tudósítója.
Délután ennek dacára ismét összegyűlt a tömeg, és újra könnygázt vettetek be, a kommandósok verték a tiltakozókat, akik kövekkel dobálták a rendfenntartó erőket. Az óváros Rike terén mintegy ötezer tüntető gyűlt össze, Mihail Szaakasvili elnök — akinek távozását a tüntetők követelik — újra Oroszországot, az orosz titkosszolgálatokat vádolta a tüntetések szervezésével, állítva, hogy erre vonatkozóan bizonyítékai is vannak, amelyeket közzé fog tenni. A független Imedi tévéállomás szerint más városokban, így Kutaisziban és Batumiban ugyancsak tüntetések kezdődtek. Számos embert kórházba szállítottak az összecsapások helyszínéről, számuk egyelőre nem ismert. Moszkvában Szergej Lavrov külügyminiszter hangsúlyozta: ami Tbilisziben történik, az Grúzia és a grúz nép belügye, de nem közömbös Moszkva számára, mivel a grúziai vezetés igyekszik akadályozni a grúz—abház és a grúz—dél-oszét konfliktus békés rendezését.
Musarraf ígérete
Két-három héten belül feloldhatja a rendkívüli állapotot Pervez Musarraf pakisztáni államfő — nyilatkozta a Dawn lap tegnapi számában a pakisztáni kormánypárt vezetője. Csaudri Sudzsaat Huszain, a Muzulmán Liga elnöke, volt kormányfő, akit a Musarrafhoz legközelebb álló közéleti személyiségek egyikének tartanak, úgy vélekedett: az elnök ,,tisztában van azzal, hogy milyen következményekkel járna a rendkívüli állapot fenntartása". Iszlámábádi illetékesek az elmúlt napokban arról beszéltek, hogy januárban megtartják a tervezett parlamenti választásokat, Musarraf azonban még nem nyilatkozott, hogy mikor lesz a voksolás. A rendőrség bejelentette, hogy megakadályozzák Benazír Bhutto ellenzéki vezető híveinek mára Ravalpindibe tervezett tüntetését.
Háromnapos gyász Afganisztánban
Háromnapos gyászt hirdetett tegnap Hamid Karzai afgán elnök az előző napi véres merénylet áldozatainak emlékére. Afganisztán történetének legsúlyosabb öngyilkos merényletében, amelyet az északi Baglán tartományban, Puli Humri városának cukorgyárában hajtottak végre, legalább negyvenen vesztették életüket, köztük hat parlamenti képviselő. Az afgán rendőrség vizsgálatot kezdett a merénylet ügyében. Először is az áldozatok pontos számát próbálják megállapítani, eddig ugyanis különböző források eltérő veszteségmérlegekről adtak hírt — közölte a belügyminisztérium. A tárcához eljutott első hírek szerint a merényletben 28-an meghaltak, és 59-en megsebesültek, ám a bagláni tartományi kórház igazgatója kedd este negyven halottról és százhúsz sérültről számolt be.
Hágában folytatódott Seselj pere
A hágai Nemzetközi Törvényszéken tegnap folytatódott a háborús bűnökkel vádolt Vojislav Seselj szerb ultranacionalista politikus bírósági tárgyalása. A Szerb Radikális Párt háborús bűnökkel vádolt elnökének perét egy évvel ezelőtt, gyakorlatilag nyitónapján azért függesztettek fel, mert a vádlott éhségsztrájkba kezdett a Nemzetközi Törvényszék fogdájában, hogy kicsikarja követeléseinek teljesítését, egyebek közt azt, hogy saját magát védhesse — ezt el is fogadta az NT. A vád szerint Seseljnek nagy szerepe volt a szerbek hírhedt félkatonai alakulatainak toborzásában a kilencvenes évek első felében lezajlott délszláv háborúkban, s gyűlölettel átitatott nacionalista beszédei nagyban hozzájárultak az etnikai feszültségek felszításához.
Szívátültetésre vár Walesa
Szívátültetésre készül Lech Walesa volt lengyel elnök — jelentette be szerdán maga a politikus. Az egykori legendás Szolidaritás szakszervezet alapítója, a kelet-európai rendszerváltás jelképes alakja a Dziennik lengyel napilapban közölt nyilatkozatában beszélt a közelgő műtétről. A lap szerint a szívátültetést az egyesült államokbeli Houstonban végzik majd el, a műtét mintegy százezer dollárba kerül.