Mielőtt eldöntenénk, hogy díszmadarat szeretnénk tartani a lakásban, érdemes néhány idevonatkozó kérdést megvizsgálni.
1. Biztosítani tudjuk-e a madár napi röptetését? Ugyanis időközönként ki kell engedni a szobába, hogy megmozgassa izomzatát. Ez fontos, hogy egészséges maradjon, ne sorvadjanak el izmai, ne hízzon el. A betanított madár magától visszamegy a kalitkába, azonban mikor kiengedjük, vigyáznunk kell arra, hogy az ablakok legyenek becsukva, a függöny elhúzva, mert a világosság vonzza a madarat, és kirepülhet, vagy nekiütődhet az ablaknak.
2. Egy vagy több madarat szeretnénk tartani? Ez elsősorban a helytől és időtől függ. Nagyobb kalitka, esetleg szoba, röpde szükséges több madárnak. Egy madár viszont több időt igényel, főként a papagájokkal kell többet foglalkozni. Igaz, a magányosan tartott papagáj kialakít egy életritmust: amikor napközben nem vagyunk otthon, inkább alszik, pihen, de délután, este, amikor hazaérkezünk, várja a törődést, ilyenkor kell vele foglalkozni, még ha nincs is kedvünk hozzá. Egyébként a madár búsulni kezd, ami pusztuláshoz vezet. A madárral való törődést nem pótolja a tükör, egyéb játékok elhelyezése a kalitkában vagy a drága finom falatok. Ha nincs időnk a madárral rendszeresen foglalkozni, esetleg vegyünk egy társat neki. Lehetőleg azonos neműt, így megelőzhetjük a civakodást vagy verekedést a kalitkában.
3. Tekintettel kell lenni arra, hogy van-e a családunkban allergiás személy. Sok madár és más állat azért kénytelen gazdát cserélni, mert kiderül, a családban valaki allergiás a tollra vagy a szőrre. Ezért jó ezt is tisztázni vásárlás előtt.
4. Fontos kérdés az is, hogy van-e lehetőség a madarat elhelyezni, ha nyaralni vagy egyéb miatt hosszabb ideig távol kell lennünk.
Ha ezeket a szempontokat átgondoltunk, nem maradt más, mind a madár beszerzése, vásárlása.
A következőkben az egzotikus madarakat ismertetjük.