Immár tizenkilencedik alkalommal rendezik meg ma és holnap a népzene- és néptánctalálkozót Sepsiszentgyörgyön. Az idei eseményen Küküllő menti adatközlők adnak ízelítőt abból a hangulatos világból, amely közelebb visz a népi kultúra, múltunk megismeréséhez.
Mint Ivácson László művészeti vezető mondta, a Háromszék Táncegyüttes két éve egy-egy tájegységre koncentrálva igyekszik megszervezni az eseményt. Így a kalotaszegi és a mezőségi adatközlők után idén a Küküllő mentiekre került a sor.
Hagyományőrzők érkeznek olyan Küküllő menti falvakból, mint Magyarszentbenedek, Szásznagyvesszős, Magyarsülye, Küküllődombó, Szászcsávás, Harangláb, Vámosgálfalva és Magyarsáros. Szászcsávásról magyar adatközlők, a helyi dalárda nyolc tagja és a világhírű Szászcsávási Cigányzenekar lesz jelen. Szászcsávás különben azért is kap kiemelt szerepet, mert ez talán az egyetlen kelet-európai falu, ahol az egyházi ötszólamú éneklés folklorizálódott. Kutatók szerint 18. századi kollégiumi zene egy válfajának maradványáról van szó, és ebben a népies formában a mai napig fennmaradt.
Akárcsak az előző években, a rendezvény idén is lehetőséget nyújt a gyerekeknek a bemutatkozásra. A kultúrpalotában ma a Guzsalyas Játszóház várja a gyermekeket, majd a Százlábú Gyermek-néptáncegyüttes fellépése következik. Ugyancsak ma fellép a székelykeresztúri Pipacsok Néptáncegyüttes. A holnapi gálaesten láthatók a meghívott hagyományőrzők, a Pipacsok Néptáncegyüttes és a házigazda Háromszék Táncegyüttes.