Civil konzultációMegállítani a magyarság fogyását

2011. december 17., szombat, Közélet

Önkormányzati szintű családbarát intézkedések lehetőségéről beszéltek tegnap délután a sepsiszentgyörgyi városházán az RMDSZ illetékesei szociális szférában dolgozó háromszéki civil szervezetek képviselőivel.

A pár hete Kolozsváron útjára indított Civil konzultáción megfogalmazott javaslatokból néhány már törvénybe is került, szociális téren tevékenykedő civil szervezetek beleszólhatnak a törvényhozásba, csak élniük kell ezzel a lehetőséggel – magyarázta bevezetőjében Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára. Horváth Anna főtitkárhelyettes szerint az országos szintű törvényhozásban és az önkormányza­tok programjaiban, költségvetésében olyan lehetőségek rejlenek, amelyekkel a továbbiakban élni kell, mert a népszámlálás erdélyi magyarságra vonatkozó eredményei katasztrofálisak, az átlagéletkor csökkenése is aggasztó, családbarát intézkedésekre van szükség, amelyekkel meg­próbálják megállítani, lelassítani a magyarság fogyását. Családtámogató és gyermekvállalást ösztönző cselekvési tervüket a mai SZKT-n határozattal kívánják megerősíteni. Az önkormányzati feladatok tudatosítása mellett szövetségi szinten új munkacsoportot is létrehoznak, amely kormányzati intézkedéseket hivatott kidolgozni, például kiemelt fontosságú lenne a gyermeket nevelő nők esetében a részmunkaidős foglalkoztatottság bevezetése. Számítanak a civil szervezetek, egyházak javaslataira, mint Horváth Anna fogalmazott, fontos elindulni, olyan közhangulatot teremteni, amelyben a család, a gyermekvállalás értékként jelenik meg. Ebben a folyamatban a polgármesterekre is komoly feladat hárul, és noha nagyon fontos, de az önkormányzatoknak az elkövetkezőkben nemcsak sportcsarnokok építésére, ivóvíz- és csatornahálózat kiépítésére kell figyelniük, mert húsz év múlva nem lesz, aki használja ezeket. Tonk Gabriella a családbarát közösség kritériumrendszeréről, a polgármesteri hivataloknak szóló programcsomag-javaslatról beszélt. Civil szervezetek képviselői is hangot adtak véleményüknek, Pap Adolf azt hangsúlyozta, megfontolandó a gyermekvállalás támogatása, míg Kosztándi Teréz úgy vélekedett, ezeket az intézkedéseket hosszú távú programként érdemes csak elképzelni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-12-17: Közélet - Farcádi Botond:

Konzultációk zárt ajtók mögött (Tollraforgó)

Széles körű társadalmi konzultációsorozatot hirdetett az RMDSZ tegnapra Sepsiszentgyörgyre, miniszterek, államtitkárok, honatyák, a szövetség csúcsvezetőségének tagjai szállták meg a várost és környékét, pedagógusokkal, orvosokkal, egy­házi méltóságokkal, polgármesterekkel, gazdákkal, vállalkozókkal akartak találkozni, tanácskozni. A nyitottság jegyében.
2011-12-17: Közélet - Fekete Réka:

Kérdésözön és bizonytalanság az oktatásban

Jó lenne, ha az új tanügyi törvény életbelépése után közel egy évvel leltárt tudnánk készíteni a jogszabály alkalmazásának tapasztalatairól, de az oktatási minisztérium saját határidőit sem tartotta be, nem készültek el a gyakorlati útmutatók, a kisebbségi oktatás vonatkozásában pedig Románia földrajza és történelme magyar nyelvű oktatása az egyetlen visszhangos eredmény – ezekkel a gondolatokkal indította a tegnapi sepsiszentgyörgyi oktatási fórumot Markó Béla miniszterelnök-helyettes.