Jó lenne, ha az új tanügyi törvény életbelépése után közel egy évvel leltárt tudnánk készíteni a jogszabály alkalmazásának tapasztalatairól, de az oktatási minisztérium saját határidőit sem tartotta be, nem készültek el a gyakorlati útmutatók, a kisebbségi oktatás vonatkozásában pedig Románia földrajza és történelme magyar nyelvű oktatása az egyetlen visszhangos eredmény – ezekkel a gondolatokkal indította a tegnapi sepsiszentgyörgyi oktatási fórumot Markó Béla miniszterelnök-helyettes.
Az oktatási minisztérium RMDSZ-es tisztségviselői – Király András államtitkár, Pásztor Gabriella államtanácsos, Magyari Tivadar főtitkárhelyettes, Szőcs Domokos vezérigazgató –, valamint Bokor Tibor szenátor háromszéki iskolaigazgatókkal találkozott a Puskás Tivadar Szakközépiskolában. Keresztély Irma főtanfelügyelő három témát ajánlott megvitatásra, illetve biztatta kollégáit, hogy mondják el meglátásaikat ezekről, nevezetesen az új oktatási törvény alkalmazásáról, a szakoktatás jövőjéről, valamint a 2012 januárjától életbe lépő, fejkvótaalapú finanszírozásról.
Hogyan készítsenek beiskolázási tervet, ha nem tudják, jövőben mennyi pénzből kell működtetniük az általuk vezetett intézményt? Mire számíthatnak a kis létszámú iskolák, lesznek-e további összevonások? El kell-e küldeniük a legjobb pedagógusokat csak azért, mert a különböző fokozatokkal nem rendelkezők kevesebbe kerülnek? Mi lesz, ha mindenki akadémikus akar lenni, és mesterséget kevesen tanulnak? Változik-e a pedagógusképzés, vagy továbbra is olyan fiatalok hagyják el az egyetemeket, akiknek a tanításhoz kevés közük van? Az elhangzottak alapján kiderült, leginkább ezek a kérdések foglalkoztatják az óvoda- és iskolaigazgatókat, akik megnyugtató választ szinte semmire nem kaptak, mivel azt a minisztériumi tisztségviselők sem tagadják, a lényeg a részletekben rejlik, a törvény akkor válik igazán átláthatóvá, amikor közzéteszik a hozzárendelt alkalmazási módszertanokat.